Schody wewnętrzne do domu jednorodzinnego mogą przybierać różną formę. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z budynkiem piętrowym, czy domem, w którym poddasze po czasie zostało zaadoptowane do celów mieszkalnych. W drugim przypadku często nie ma możliwości wykonania klasycznych, masywnych schodów z żelbetonu i konieczne jest wykonanie schodów z innych materiałów. W grę wchodzą również schody do samodzielnego montażu. Co to oznacza?

Z czego wykonuje się schody wewnętrzne?

Najpopularniejszym materiałem na schody wewnętrzne pozostaje żelbeton, który następnie obkłada się materiałem dekoracyjnym w postaci drewna, płytek schodowych, kamienia dekoracyjnego czy choćby specjalnych nakładek dywanowych. Ale nie wszędzie schody z żelbetonu da się wymurować i też nie każdy inwestor chce je mieć w swoim domu. Niektórzy wolą zainwestować w schody, które nie zajmują tyle miejsca i które będzie można wymienić, jeśli kiedyś się zniszczą lub znudzą. Poza tym o ostatecznym kształcie takich schodów można zdecydować już po zakończeniu budowy i na etapie prowadzenia prac wykończeniowych, co pozwala lepiej przemyśleć decyzję i daje więcej możliwości aranżacyjnych.

Jeśli nie żelbeton, to co? Oczywiście drewno, które poddane odpowiedniej obróbce i dobrze zabezpieczone przed szkodnikami, działaniem wilgoci i drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi, może przetrwać w świetnym stanie wiele lat. Poza tym drewno samo w sobie stanowi materiał dekoracyjny i ma tę szczególną właściwość, że ociepla pomieszczenie, sprawia, że staje się przytulne. Schody z drewna mogą przyjmować rozmaite kształty i kierunek biegu, a dobry stolarz jest w stanie idealnie wpasować je w nawet niewielką wnękę.

Czym są schody do samodzielnego montażu?

Schody drewniane prezentują się bardzo efektownie, ale cena produktów wykonywanych na indywidualne zamówienie potrafi zaskoczyć. Poza tym czas oczekiwania na realizację zamówienia nierzadko jest bardzo długi. Dlatego w ostatnim czasie dużą popularność zdobyły schody do samodzielnego montażu.

Produkty tego typu nie są wykonane wyłącznie z drewna, a z połączenia drewna i metalu. Składają się z modułów tworzących dobrze przemyślany system. Moduły łączy się ze sobą w prosty sposób – nie powinno to być trudne dla nikogo, kto posiada zmysł majsterkowicza i choć raz w życiu podjął się składania mebli. Schody do samodzielnego montażu mają metalową konstrukcję i metalową barierkę, natomiast stopnie wykonane są z drewna. Całość sprawia wrażenie bardzo lekkiej, minimalistycznej, nowoczesnej konstrukcji, ale wbrew pozorom jest to produkt bardzo trwały i stabilny.

Co oznacza, że schody są do samodzielnego montażu?

Szczególną popularnością cieszą się schody kręcone do samodzielnego montażu oraz schody z jednym zabiegiem. Decydując się na zakup schodów modułowych, klient otrzymuje wszystkie potrzebne elementy, w tym elementy montażowe oraz szczegółową i łatwą do zrozumienia instrukcję. Ale to, że schody zostały przygotowane do samodzielnego montażu nie oznacza, że zamówienie usługi montażu nie jest możliwe. Jeśli ktoś mimo wszystko nie czuje się na siłach, by samodzielnie złożyć schody modułowe, może skorzystać z pomocy fachowców.