Bezpieczne użytkowanie schodów, balkonu i wysokiego tarasu możliwe jest dzięki trwałym i stabilnym balustradom, które chronią przed upadkiem z wysokości. W przypadku schodów balustrada pełni również inną funkcję – zapewnia stabilne oparcie i ułatwia wspinaczkę w górę schodów. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i cierpiących na różnorodne schorzenia układu kostno-stawowego. Oprócz tego balustrady pełnią funkcje dekoracyjne.

Balustrady schodowe

Zamawiając gotowe schody do domu, otrzymujemy zestaw składający się z konstrukcji, stopni, elementów montażowych i najczęściej również balustrady. W przypadku niektórych modeli schodów, możliwa jest rezygnacja z balustrady, jednak zwykle uznaje się ją za integralną część zestawu.

Jeśli decydujemy się na wykonanie schodów na indywidualne zamówienie, możemy poprosić o montaż wszystkich elementów łącznie z balustradą, bądź też wykonać schody bez balustrady, a takową zamówić od dostawcy systemów balustrad. Nowoczesne balustrady na schody wykonane są z ogromną dbałością o detale i mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego, co sprawia, że systemy balustrad cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem.

Balustrady na balkon i taras

Balustrady montowane na zewnątrz budynku powinny być trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Deszcz i śnieg, promieniowanie słoneczne, wysokie i skrajnie niskie temperatury nie powinny powodować zmiany koloru, odkształceń czy korozji. Balustrada, która ulega zniszczeniu pod wpływem opadów atmosferycznych i naturalnej wilgotności powietrza, nie tylko traci pierwotny wygląd, ale i właściwości – w skrajnych przypadkach staje się krucha i może pęknąć w momencie, gdy domownik spróbuje się na niej wesprzeć. Nie trudno się domyśleć, że w przypadku balkonu czy umieszczonego wysoko tarasu taka sytuacja może być wyjątkowo niebezpieczna.

Balustrady na balkon i taras należy zatem wykonywać z lekkich metali, które nie ulegają korozji. Najlepiej sprawdza się malowane proszkowo i anodyzowane aluminium oraz stal nierdzewna. Są to materiały odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Czyszczenie balustrad ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna wykorzystywana jest do produkcji nowoczesnych balustrad nie tylko dzięki swym właściwościom, ale także dlatego, że dzięki niej balkon, taras czy schody zyskują efektowny, stylowy wygląd. Stal nierdzewna długo zachowuje pierwotny połysk, ale przynajmniej raz w roku warto ją wyczyścić szamponem do karoserii lub innym łagodnym środkiem myjącym i przetrzeć miękką ściereczką.