Schody kręcone to szczególny rodzaj schodów wewnętrznych. Wielu zachwyca się ich formą i wyglądem, podziwia je u kogoś, ale ma obawy przed montażem takiej konstrukcji we własnym domu. Niepotrzebnie, bo właściwie rozplanowane i wykonane schody spiralne są stabilne, komfortowe i bezpieczne.

Schody na planie koła – zalety

Schody spiralne umożliwiają pokonywanie znacznych wysokości z dużą łatwością. Co prawda stopni jest sporo, ale pną się łagodnie w górę, dlatego wchodzenie po nich nie wymaga szczególnego wysiłku. Na pewno łatwiej dostać się na wieżę zamkową czy szczyt latarni morskiej za pomocą schodów spiralnych, aniżeli za pomocą drabiny, mimo że droga ulegnie wydłużeniu. Oczywiście schody stosowane w budynkach mieszkalnych nie są tak wysokie, jak te w zamkach czy kościołach, poza tym dużą wagę przywiązuje się do ich wyglądu. Schody w domu nie są otoczone ścianą, dlatego posiadają ozdobną balustradę, która stanowi ważny element dekoracyjny pomieszczenia.

Oprócz licznych walorów estetycznych ważne jest również to, że schody kręcone nie zajmują wiele miejsca. Konstrukcja rozłożona jest na planie koła, którego średnica nie musi wynosić więcej niż 120-140 cm. Oznacza to, że schody spiralne śmiało można stosować w mniejszych pomieszczeniach.

Schody kręcone można wykonać na indywidualne zamówienie, albo kupić gotowy produkt. Schody, które oferuje producent schodów z drewna i schodów modułowych, można dostosować do indywidualnych potrzeb i upodobań. Możliwy jest wybór drewna na stopnie, koloru metalowej konstrukcji, czy kształtu balustrady.

Schody kręcone – do jakich pomieszczeń?

Mimo że schody spiralne nie są wynalazkiem współczesności, to szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych wnętrzach. Mogłoby się wydawać, że stoją w opozycji do minimalizmu, ale wbrew pozorom doskonale wyglądają w domach i apartamentach urządzonych w minimalistycznym stylu. Nowoczesne schody kręcone są lekkie w formie i pozbawione nadmiaru ozdobników. Prezentują się jednocześnie skromnie i elegancko, co sprawia, że spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.

Schody spiralne mogą łączyć dwie kondygnacje budynku albo prowadzić do antresoli. W obu przypadkach umożliwią sprawną komunikację i łatwe przenoszenie różnorodnych przedmiotów. Nie należy obawiać się, że korzystanie ze schodów spiralnych będzie niewygodne. Jeśli stopnie rozplanowano z dużą starannością, wejście nie będzie ani zbyt ciasne, ani zbyt strome.

Schody spiralne w budynkach mieszkalnych

Schody spiralne nie są pierwszym wyborem inwestorów, ale w niektórych sytuacjach naprawdę nie warto zastanawiać się nad wyborem innej konstrukcji. Jeśli chcemy mieć w domu schody, które zajmą niewiele miejsca, a przy tym wspaniale udekorują hol czy salon, postawmy na schody kręcone. Wnętrze nabierze szczególnego charakteru i na pewno zostanie docenione przez odwiedzających dom gości.