Dom powinien być funkcjonalny, komfortowy i bezpieczny, ale spełnienie wszystkich warunków bywa trudne, jeśli budowa odbywa się w pośpiechu. Plan budowalny powinien zostać szczegółowo omówiony i nie chodzi tu jedynie o układ pomieszczeń. Jedną z najważniejszych konstrukcji użytkowo-dekoracyjnych w domu są schody. Czym należy kierować się przy wyborze schodów do domu?
Schody wewnętrzne w budynkach mieszkalnych
Schody możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne oraz przeznaczone do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jeśli chodzi o schody wewnętrzne, tutaj również da się wyróżnić kilka kategorii. Zacznijmy od tego, że zupełnie czymś innym są schody w centrach handlowych, biurowcach, nowoczesnych magazynach, a czymś innym schody stosowane w budynkach mieszkalnych. Idąc dalej – schody w budynkach wielorodzinnych także różnią się od schodów montowanych w domach jednorodzinnych.
Domy jednorodzinne mogą mieć różną wysokość, ale w Polsce prym wiodą domy parterowe z poddaszem użytkowym, a także domy wyposażone w jedno piętro. Jeśli dom jest duży i nie brakuje miejsca na budowę schodów, najczęściej stawia się na schody żelbetonowe. Natomiast ci, którzy nie chcą, bądź nie mogą wykonać w budynku takich schodów, mogą postawić na konstrukcje drewniane lub metalowo-drewniane.
Wybór schodów do domu – materiał na schody wewnętrzne
Schody żelbetonowe
Schody żelbetonowe są trwale zespolone z konstrukcją budynku, a dzięki temu całkowicie stabilne. Zaletą takich schodów jest również fakt, że można je obłożyć dowolnym materiałem dekoracyjnym. Najczęściej są to płytki schodowe, kamień dekoracyjny, albo drewno. Jeśli mówimy o materiałach zimnych (płytki, kamień), nierzadko łączy się je ze stalą nierdzewną, z której wykonuje się balustradę schodową. Kolejnym materiałem, który pasuje do takich konstrukcji, jest szkło.
Schody wewnętrzne drewniane
W wielu domach możemy spotkać schody w całości wykonane z drewna. Powinno to być drewno twarde, odporne na powstawanie wgnieceń i zarysowań. Szczególnie dobrze sprawdzą się tutaj schody z dębowymi stopniami. Schody wewnętrzne drewniane prezentują się bardzo efektowanie i pasują do różnych pomieszczeń. Ich zaletą jest również to, że są ciepłe – stąpanie bosa stopą po drewnie jest na pewno przyjemniejszym doznaniem, aniżeli chodzenie po betonie, płytkach lub kamieniu.
Konstrukcje metalowe: schody modułowe i spiralne
W nowoczesnych, ale niezbyt dużych domach, doskonale sprawdzą się konstrukcje metalowe z drewnianymi stopniami. Mogą to być zarówno schody modułowe, jak i schody spiralne. Zaletą takich schodów jest niewątpliwa lekkość konstrukcji. Nie mamy tutaj podstopnic, a stopnie wyglądają jak zawieszone w przestrzeni. Konstrukcja jest minimalistyczna, ale bardzo ciekawa, jeśli chodzi o aspekt wizualny. Poza tym tego typu schody łatwo dopasować do wielkości i kształtu pomieszczenia. A jeśli nie ma możliwości, by przy ścianie stanęły schody modułowe, można postawić na schody spiralne, które nie muszą przylegać do żadnej ze ścian.