Balustrada to ważny element schodów, zwłaszcza tych o znacznej wysokości, ale również balkonu czy tarasu usytuowanego na podwyższeniu. Balustrady pełnią przede wszystkim funkcję użytkową, ale nie należy zapominać, że stanowią również efektowną dekorację.

Balustrada schodowa – kiedy można z niej zrezygnować?

Schody pozbawione balustrady wyglądają interesująco, ale nie są ani szczególnie wygodne, ani bezpieczne. Jeśli schody przekraczają wysokość 1,5 metra, balustrada przestaje być jedynie ciekawym dodatkiem, a staje się koniecznością. Dlaczego? Ponieważ chroni przed upadkiem z wysokości. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci, które mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi na wysokich stopniach, ale i osoby dorosłe czują się pewniej, gdy od otwartej przestrzeni oddziela je balustrada schodowa. Z montażu balustrady możemy zrezygnować tylko wtedy, gdy mówimy o bardzo niskich schodach, składających się z zaledwie kilku stopni.

Pamiętajmy również, że balustrady schodowe nie tylko chronią przed upadkiem z wysokości, ale ułatwiają przemieszczenie się w górę i w dół. Osoby w schorowane czy będące w starszym wieku mogą mieć problem z wejściem po schodach, jeśli nie będą miały się czego przytrzymać. Balustrada to dla nich ogromne ułatwienie.

Z czego wykonuje się balustrady schodowe?

Wiele zależy od tego, jakich materiałów użyto do produkcji schodów. Jeśli mówimy o schodach w całości wykonanych z drewna, balustrada również będzie drewniana. W przypadku schodów metalowo-drewnianych, np. schodów spiralnych wspierających się na metalowym słupie, ale wyposażonych w drewniane stopnie, odpowiednia będzie zarówno balustrada metalowa, jak i wykonana z drewna. Natomiast w przypadku schodów żelbetonowych obłożonych efektowną płytką podłogową lub płytami z granitu albo marmuru, doskonale sprawdzą się balustrady ze stali nierdzewnej oraz balustrady klasyczne z malowanego proszkowo i anodyzowanego aluminium. Ciekawym pomysłem jest połączenie ramy wykonanej z takiego materiału ze szklanym wypełnieniem.

Balustrady na balkon i taras

Balustrady balkonowe i tarasowe zapewniają bezpieczeństwo osobom przebywającym na wysokości, a przy tym stanowią wygodne podparcie w sytuacji, gdy mamy ochotę wesprzeć się na stabilnej konstrukcji i poobserwować, jak toczy się życie okolicznych mieszkańców albo jak dzieci bawią się w ogrodzie/na placu zabaw. Balustrady balkonowe pełnią również funkcję estetyczną, zdobią nie tylko balkon czy taras, ale cały budynek. Ważne jednak, by ich forma i kolor były spójne ze stylistyką budynku, a przede wszystkim balustrad schodowych zdobiących schody zewnętrzne.

Balustrady na balkon i taras wykonuje się z rozmaitych materiałów, ale z uwagi na to, że są narażone na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, zaleca się, by były wykonane z metalu odpornego na korozję. Najlepiej sprawdzi się tutaj stal nierdzewna oraz anodyzowane aluminium. Materiały te pięknie błyszczą, a przy tym są bardzo trwałe, dzięki czemu możemy czuć się na balkonie i tarasie całkowicie bezpiecznie.