Narodziny dziecka to wyjątkowo szczęśliwy czas w życiu rodziny, poprzedzony intensywnymi przygotowaniami. Przygotowania te obejmują zarówno kompletowanie wyprawki, jak i organizację pokoju dla dziecka lub kącika w sypialni rodziców. W przypadku noworodków takie przygotowania są zupełnie wystarczające, ale kiedy dziecko zaczyna pełzać, a potem raczkować, najwyższy czas, by spojrzeć krytycznie na pozostałą część domu.

Bezpieczny dom dla malucha

Niemowlęta nie zdają sobie sprawy z czyhających niebezpieczeństw i nie rozumieją jeszcze rodzicielskich zakazów. Dlatego w trosce o ich bezpieczeństwo należy usunąć bądź zabezpieczyć przedmioty, którymi mogłyby zrobić sobie krzywdę.

Warto przyjrzeć się kablom leżącym na podłodze, a także sprawdzić, czy pociągając za któryś z nich dziecko nie przewróci bądź nie ściągnie na siebie jakiegoś przedmiotu, np. lampy, radia czy głośników. Warto również zabezpieczyć gniazdka elektryczne, zwrócić uwagę na ostre krawędzie, zabezpieczyć szafki, w których znajduje się domowa chemia, alkohol czy zastawa stołowa. Jeżeli w domu znajdują się schody, konieczny jest montaż barierki ochronnej. Tego typu barierki niekiedy wykorzystywane są również do zabezpieczania kominka, w przypadku, gdy jego obudowa i szyba nagrzewają się do wysokich temperatur.

Barierki zabezpieczające na schody

Barierki na schody mogą być wykonane z metalu, drewna albo połączenia obu tych materiałów. Zazwyczaj są to produkty uniwersalne, których rozstaw można w prostu sposób dopasować do szerokości schodów.

Barierki drewniane

Barierki drewniane mogą występować w szerokiej gamie kolorów, ale najczęściej spotykamy barierki białe, czarne, grafitowe, brązowe i w naturalnym kolorze drewna. To sprawia, że w prosty sposób można je dopasować do kolorystyki schodów drewnianych, schodów żelbetonowych obłożonych drewnem, schodów metalowo-drewnianych, schodów wyłożonych płytami kamiennymi lub płytkami podłogowymi.

Barierki wykonane z dobrych gatunków drewna są bezpieczne i trwałe, ale należy pamiętać, że na bezpieczeństwo dziecka wpływ ma nie tylko precyzja wykonania barierki, ale również sposób montażu. Produkt tego typu musi być zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. Chodzi o pozyskanie trwałe połączenia barierki ze ścianą i balustradą schodową.

Barierki metalowe

Niektórzy rodzice obawiają się, że barierki drewniane nie zapewnią ich dzieciom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Mimo że produkty z drewna posiadają odpowiednie atesty, część osób obawia się, że trakcie użytkowania pojawią się drzazgi, które mogą wbić się dziecku w rękę. Ci rodzice mogą zdecydować się na zakup barierki metalowej.