Na pytanie, czym pomalować schody, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od tego, o jakich schodach mówimy. Malowanie może dotyczyć metalowej konstrukcji, drewnianych stopni, albo całych schodów żelbetonowych. Istotne jest także to, czy mówimy o schodach wewnętrznych, czy zewnętrznych.

Malowanie schodów zewnętrznych

W przypadku schodów zewnętrznych należy pamiętać o stosowaniu środków chroniących powierzchnię przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a więc ostrego słońca, dużej wilgotności oraz mrozu. Bez względu na to, jaką powierzchnię malujemy, powinniśmy sięgać  po dobrej jakości preparaty, rekomendowane przez producentów schodów, tudzież przez cieszące się dużym autorytetem firmy remontowo-budowlane.

Malowanie schodów zewnętrznych najlepiej przeprowadzać w okresie wiosenno-letnim. Malowanie schodów w innym okresie jest ryzykowne, gdyż w czasie chłodów farba wolniej schnie, może zostać zmyta przez opady, a przymrozki mogą spowodować jej przemarznięcie i pęknięcia.

Czym pomalować schody wewnętrzne?

W przypadku schodów wewnętrznych zwracamy uwagę na trwałość preparatu. Na schodach powinna powstać odporna na ścieranie powłoka, która dobrze ochroni drewno i metal przed zniszczeniem oraz zapobiegnie pyleniu powierzchni (w przypadku powierzchni betonowych). Oczywiście bardzo ważne jest również krycie farby i łatwość jej nakładania. Pamiętajmy, że schody wewnętrzne pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale są istotnym elementem dekoracyjnym, nierzadko usytuowanym w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu budynku mieszkalnego.

Malowanie schodów modułowych

Schody modułowe, czyli takie, które składają się z metalowej konstrukcji i drewnianych stopni, wymagają użycia kilku różnych preparatów. Drewna i metalu nie możemy potraktować tym samym środkiem. Metalowe elementy najczęściej maluje się proszkowo w dowolnym kolorze RAL (zwykle jest to biel, grafit, kolor srebrny lub czerń). Do tego celu warto zastosować farby strukturalne, które tworzą na powierzchni grubą, trwałą, ale i elastyczną powłokę.

Czym pomalować schody drewniane?

Drewniane stopnie schodów modułowych, jak i całe schody drewniane, maluje się środkami przeznaczonymi do impregnowania i dekorowania drewna. Do tego celu można wykorzystać lakiery poliuretanowe rozpuszczalnikowe lub lakiery wodorozcieńczalne. Schody drewniane mogą mieć wykończenie połyskliwe lub matowe.

Malowanie schodów betonowych

Malowanie schodów żelbetonowych jest jednym z najtańszych sposobów na ich wykończenie. Pozwala na zachowanie schodów w dobrym stanie, mimo intensywnego użytkowania. Pomalowane schody są zabezpieczone przed uszkodzeniami i wnikaniem zabrudzeń.