Schody młynarskie to doskonały przykład na to, że proste, klasyczne rozwiązania, nigdy nie wychodzą z mody. Lekkie schody o prostej konstrukcji znajdują liczne zastosowania zarówno w budynkach mieszkalnych z poddaszem nieużytkowym, domach piętrowych, jak i różnego rodzaju sklepach, magazynach czy zakładach przemysłowych.

Skąd wzięła się nazwa schody młynarskie?

Schody młynarskie to termin stosowany na określenie schodów w całości wykonanych z drewna, jednobiegowych, rzadziej z pojedynczym zabiegiem. Pierwotnie tego typu konstrukcje stosowano w młynach, stąd wzięła się nazwa schody młynarskie. Na pewno każdy choć raz w swoim życiu widział stary, drewniany młyn z charakterystycznym wiatrakiem. Na wyposażenie takiego obiektu składają się różnorakie elementy z drewna, m.in. stare skrzynie, pojemniki, drabiny i schody, które ułatwiają komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Schody w młynie musiały być wygodne, bowiem przenoszono po nich ciężkie worki ze zbożem i mąką. Jednocześnie nie mogły być zbyt okazałe, by nie zajmować cennego miejsca. Proste schody bez podstopni (podstopnic) sprawdzały się w tej roli najlepiej.

Schody młynarskie o lekkiej konstrukcji

Montaż schodów młynarskich nie odbywa się na etapie budowy, a wówczas, gdy najcięższe prace w budynku zostaną już zakończone. Może to być nawet wtedy, gdy pomieszczenia na parterze zostały pomalowane i częściowo umeblowane – montaż nie jest szczególnie wymagający i w domu nie tworzy się duży bałagan. Wniesienie elementów montażowych nie wymaga również dużej ilości miejsca. Schody są proste, pozbawione fikuśnych, zajmujących miejsce elementów, można wręcz powiedzieć, że są rozwiązaniem minimalistycznym.

Schody młynarskie mają stosunkowo lekką konstrukcję, dlatego sprawdzą się nie tylko w nowych budynkach, ale również w modernizowanych budynkach starszego typu, które wymagają rozwiązań nie stanowiących dodatkowego obciążenia dla konstrukcji budynku, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i strop. Lekka konstrukcja to również walor estetyczny. Schody wyglądają skromnie, a jednocześnie stylowo i mimo iż nie są wyróżniającym się elementem dekoracyjnym, to subtelnie podkreślają charakter wnętrza.

Schody młynarskie – oszczędność miejsca

Projektanci wnętrz potrafią czynić cuda i nawet niewielką powierzchnię zaaranżować w taki sposób, by stała się funkcjonalnym i przytulnym miejscem do życia. Jeśli konieczna jest troska o oszczędność miejsca, poszukuje się rozwiązań, które tę oszczędność umożliwią. W takich sytuacjach bardzo cenionym rozwiązaniem są właśnie schody młynarskie. Poza tym produkt ten łatwo dopasować do wyglądu pomieszczenia poprzez wybór ozdobnej balustrady, wzoru i kolorystyki stopni. Drewno może występować w swoim naturalnym odcieniu, albo być pokryte preparatem ochronno-dekoracyjnym, którego barwa współgra z kolorem podłóg i drzwi. Pamiętajmy, że zakup schodów to inwestycja na lata, dlatego wybór produktu należy dobrze przemyśleć.