W marketach budowlanych zazwyczaj możemy zakupić schody drewniane w kilku standardowych rozmiarach. Zmiana wysokości schodów nierzadko oznacza konieczność przycinania ich we własnym zakresie, choć są od tego pewne wyjątki. Jeśli zależy nam na zakupie gotowych schodów, powinniśmy  zadbać o wykonanie odpowiedniego otworu w suficie. Producent schodów zawsze podaje informację, do jakiego otworu pasują schody o danym wymiarze, więc teoretycznie wszystko jest bardzo proste. Ale co, jeśli otworowi w suficie daleko do wymiarów standardowych? I co, jeśli gotowe schody ani trochę nie spełniają naszych oczekiwań? Gdzie zamówić schody na wymiar?

Schody drewniane na indywidualne zamówienie

Jeżeli inwestorzy nie chcą mieć w domu schodów żelbetonowych bądź z jakichś powodów nie mogą ich wykonać, do wyboru pozostają im konstrukcje drewniane i metalowe. Trzeba przyznać, że wiele osób decyduje się na wykonanie schodów drewnianych na indywidualne zamówienie, choć niekoniecznie projekty te znacząco różnią się od produktów oferowanych przez producentów schodów gotowych. Niemniej indywidualne zamówienia dają możliwość idealnego dopasowania produktu do wymiarów pomieszczenia, poza tym umożliwiają zrealizowanie nieszablonowych pomysłów inwestorów.

Schody

Schody na zamówienie nierzadko tworzone są przez lokalną firmę stolarską, która nie może narzekać na brak zleceń. Oznacza to, że czas oczekiwania na realizację zamówienia jest często bardzo długi,
a i cena wykonania usługi potrafi zaskoczyć. Dlatego wiele osób szuka innych rozwiązań i miejsc, gdzie niższym kosztem może zamówić schody na wymiar.

Schody na wymiar od producenta schodów drewnianych

Nawet jeśli producent schodów drewnianych oferuje schody gotowe, które może dostarczyć klientom nawet w ciągu dwóch tygodni, to zdarza się, że oferuje również dopasowanie długości schodów do wymiarów wskazanych przez klienta. Jeśli chodzi o szerokość, sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż nie da się przerobić gotowego produktu w taki sposób, by zmienił swoją szerokość. Takie schody muszą być wykonane od podstaw. Dobry producent jest w stanie zrealizować podobne zlecenia i dostarczyć schody na wymiar po wcześniejszym uzgodnieniu warunków z klientem.

Schody na wymiar – schody modułowe

Kolejną możliwość dopasowania schodów do wymiarów i wyglądu pomieszczenia dają schody modułowe. Są to produkty złożone z kilku modułów, a więc łatwe do samodzielnego złożenia. Składając zamówienie, należy wybrać tyle modułów, aby wysokość całych schodów odpowiadała wysokości pomieszczenia. Nierzadko istnieje również możliwość regulowania wysokości stopni i odstępów między nimi.

Kolejną zaletą schodów modułowych jest fakt, że klient wcale nie musi kupić gotowca widocznego na zdjęciach. Może wybrać kolor konstrukcji, drewno i kolor stopni, rodzaj balustrady i wiele innych elementów, które wpływają na ostateczny wygląd schodów w domu jednorodzinnym.