Schody to niezbędny element wyposażenia budynku, zwłaszcza jeśli mówimy o budynkach piętrowych, bądź też domach mieszkalnych z poddaszem użytkowym. Na pytanie, ile kosztują schody, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Koszt wykonania schodów uzależniony jest od ich wymiarów, kształtu oraz rodzaju użytych materiałów.

Koszt wykonania schodów zewnętrznych

Schody żelbetonowe przed wejściem głównym

Poprzez schody zewnętrzne należy rozumieć zarówno niskie, kilkustopniowe schody prowadzące do wejścia głównego na parterze budynku, jak i wysokie schody łączące taras z balkonem albo prowadzące do dodatkowego wejścia na piętrze. W pierwszym przypadku zazwyczaj mamy do czynienia ze schodami żelbetonowymi. Koszt wykonania takich schodów nie jest wysoki, zwłaszcza że prace wykonywane są niejako przy okazji innych robót budowlanych. Natomiast dość wysoki może być koszt wykończenia takiej konstrukcji, bo właściciele budynku rzadko decydują się na pozostawienie gołego betonu. Schody obkłada się zatem kostką brukową, płytami kamiennymi, płytką tarasową lub innym trwałym i efektownym materiałem, który dobrze zniesie intensywne użytkowanie i zmienne warunki pogodowe.

Schody metalowe w ogrodzie

Do wejścia tylnego, zwłaszcza jeśli znajduje się na piętrze budynku, prowadzą schody metalowe. Zazwyczaj mają prostą budowę i lekką konstrukcję, są też stosunkowo wąskie, ale nie na tyle, by wnoszenie po nich mebli było niemożliwe. Schody metalowe są stabilne, bezpieczne i trwałe. Ich powierzchnię zabezpiecza się w taki sposób, by nie uległa uszkodzeniom, mimo intensywnych opadów deszczu, minusowych temperatur czy ostrego słońca. Stopnie zazwyczaj wykonane są z kratownicy albo tworzywa sztucznego o podwyższonej trwałości. Takie schody najlepiej zamawiać prosto od producenta, wówczas mamy pewność, że jest to produkt dobrej jakości, do tego oferowany w przystępnej cenie (zobacz schody cennik).

Koszt wykonania schodów wewnętrznych

Jeśli chodzi o schody wewnętrzne, inwestor ma do wyboru trzy opcje. Jedną z nich są schody żelbetonowe połączone z konstrukcją budynku. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy w domu jest miejsce na osobną klatkę schodową. To, ile kosztują schody żelbetonowe, uzależnione jest przede wszystkim od ich szerokości i wysokości.

Kolejnym rozwiązaniem są schody drewniane wykonywane na indywidualne zamówienie w pracowni stolarskiej. Jeśli stolarz uchodzi za dobrego fachowca, na wykonanie schodów z pewnością przyjdzie nam trochę poczekać, a i koszt zamówienia nie będzie należał do najniższych. Jeśli zależy nam na czasie, a przy tym nie chcemy nadwerężać budżetu, warto skorzystać z opcji trzeciej, czyli zamówić schody segmentowe do samodzielnego montażu. Zamawiając takie schody, możemy wybierać spośród szeregu pasujących do siebie elementów i stworzyć kompozycję, która najlepiej wpasuje się w stylistykę wnętrza. Montaż schodów modułowych nie jest trudny, wystarczy stosować się do dołączonej do produktu instrukcji.