Drewniane elementy dekoracyjne wybierane są nie tylko ze względu na swą funkcję estetyczną, ale również dlatego, że drewno w pewien sposób ociepla wnętrze, sprawia, że staje się przytulne. Te same funkcje pełnią drewniane schody, ale wybierane są również dlatego, że w przeciwieństwie do konstrukcji żelbetonowych, są lekkie i nie zajmują wiele miejsca. Schody wykonane z drewna dobrej jakości, odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane, przetrwają w świetnym stanie wiele długich lat. Poza tym pamiętajmy, że schody betonowe również często pokrywa się drewnem, a zatem ryzyko zniszczenia powierzchni jest w obu przypadkach takie samo.

Stopnie schodów drewnianych

Drewniane stopnie zużywają się podobnie jak podłoga, choć zniszczenia nigdy nie są tak równomiernie rozłożone. Najszybciej ścierają się zewnętrzne krawędzie stopni, dlatego najwięcej uwagi należy poświęcić tym miejscom. Zwykle stopień składa się z jednego kawałka drewna, powinno to być drewno twarde, charakteryzujące się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście drewno pokrywane jest specjalnymi impregnatami i lakierami, dzięki którym zyskuje piękny wygląd, ale i dodatkową warstwę zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych.

Wbrew pozorom największej szkody stopniom drewnianym nie wyrządzają wielokrotne wędrówki góra – dół, a niewłaściwa pielęgnacja. Używanie drażniących środków chemicznych jest absolutnie zakazane, nie należy również dopuszczać do nadmiernego zawilgocenia schodów. Agresywne preparaty mogą uszkodzić lakier i wniknąć w strukturę drewna, przez co powstaną nieestetyczne plamy i nierówności.

Czym czyścić schody z drewna?

W przypadku schodów drewnianych mop i wiadro z wodą będą zdecydowanie nieprzydatne. Co się przyda? Wilgotna ściereczka i preparaty do czyszczenia lakierowanego drewna. Mogą to być te same środki, których używamy do czyszczenia mebli, ale przed użyciem warto zerknąć na skład i zalecenia producenta. Może się bowiem okazać, że dany środek jest idealny do czyszczenia matowych mebli z płyt wiórowych, ale nie sprawdzi się w przypadku drewna pokrytego lakierem.