Czasy, gdy rodziny wielopokoleniowe z gromadką dzieci były w stanie pomieścić się w stosunkowo niewielkim domu parterowym, dawno już minęły. Dziś młode małżeństwa dążą do tego, by mieć własne mieszkanie albo wygodny dom na obrzeżach miasta. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, największą popularnością cieszą się budynki z poddaszem użytkowym. Duży dom to jednak sporo niebezpieczeństw dla małego dziecka. Rodzice powinni ograniczyć maluchowi dostęp do niektórych pomieszczeń, a zwłaszcza zadbać o zabezpieczenie schodów przed dziećmi. Jak zrobić to skutecznie?

Małe dziecko w domu a schody

O zabezpieczeniach na schody warto pomyśleć już wtedy, gdy maluch zaczyna pełzać, a następnie coraz szybciej raczkować. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata, ale nie zdają sobie sprawy z czyhających niebezpieczeństw, początkowo nie rozumieją też poleceń rodzica. Dlatego, aby spać spokojnie i nie chodzić za maluchem krok w krok, warto zadbać o zabezpieczenia, które i dziecku,
i rodzicom zapewnią odrobinę swobody. Najlepiej jeśli są to profesjonalne zabezpieczenia, wykonane właśnie w celu montażu na schodach. Część rodziców próbuje radzić sobie na inne sposoby, np. nie wypuszcza dziecka do przedpokoju, pilnując by drzwi do pomieszczeń, w których przebywa maluch, były zawsze zamknięta. Zdarza się też, że wejście na schody jest zastawione jakimś meblem, np. niewielką komodą. Na dłuższą metę takie rozwiązania są jednak mocno niewygodne i przestają sprawdzać się, gdy dziecko zaczyna chodzić, próbuje dosięgnąć klamki i wspinać się na meble.

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi

Rekomendowanym rozwiązaniem do zabezpieczania schodów przed dziećmi są specjalne barierki, które można zamontować zarówno na dole, jak i na górze schodów, w zależności od potrzeb domowników. Jeśli rodzina zajmuje tylko jedną kondygnację budynku, może ograniczyć się do jednej barierki. Natomiast jeśli domownicy spędzają czas zarówno na dole, jak i na górze, warto pomyśleć o podwójnym zabezpieczeniu.

Zabezpieczenia przed dziećmi w postaci barierki wykonywane są z drewna, metalu lub wzmocnionych tworzyw sztucznych. Rekomenduje się używanie barierek drewnianych lub metalowych, takich, których szerokość z łatwością można dopasować do szerokości schodów. Zabezpieczenie schodów przed dziećmi musi być trwałe, tak by nie pękło, jeśli dziecko spróbuje się na nie wdrapać. Musi mieć też odpowiedni rozstaw szczebelków, tak by maluch nie mógł się przez nie przecisnąć. Ponadto barierki dziecięce muszą mieć specjalny zamek, którego dziecko nie będzie w stanie rozszyfrować. Jednocześnie zabezpieczenie nie powinno być zbyt kłopotliwe w użyciu dla rodzica.

Inne zastosowania barierek na schody

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi to podstawowe, ale nie jedynie zastosowanie regulowanej barierki. Równie dobrze można za jej pomocą zagrodzić dostęp do pomieszczenia, np. do kuchni albo pralni. Wystarczy, że zostanie zamontowana wewnątrz otworu drzwiowego. Natomiast łącząc kilka barierek, można zabezpieczyć kominek albo piec typu koza, tak by dziecko nie miało możliwości podejść do urządzenia i dotkliwie się poparzyć.