Zacznijmy od tego, że pod pojęciem schody do domu zewnętrzne kryje się wiele różnych konstrukcji. Schodami zewnętrznymi są zarówno niskie schodki (zwykle 2-3 stopniowe) prowadzące do wejścia głównego domu parterowego, schody wyższe, wykonane przed wejściem do domu podpiwniczonego, jak i wąskie wysokie schodki umieszczone na tyłach budynku, łączące balkon lub wysoki taras z ogrodem. Poszczególne konstrukcje różnią się w zależności od przeznaczenia schodów, jak i rodzaju użytych materiałów.

Schody wejściowe do domu jednorodzinnego

Schody wejściowe rzadko wykonuje się z metalu lub drewna, choć w niektórych przypadkach zastosowanie takiej konstrukcji może być uzasadnione. Najczęściej jednak poszczególne elementy schodów nie są skręcane, zbijane czy spawane, tylko całość wykonuje się z żelbetonu. Oczywiście wymaga to wcześniejszego przygotowania konstrukcji z desek – formy, która pozwoli na zastygnięcie żelbetonu w wybranym kształcie.

Niski dom parterowy

Jeśli mówimy o niskich schodkach, składających się z 2 lub 3 stopni, bardzo często nie sięgają one bezpośrednio drzwi, a łączą się z niewielkim podestem/tarasem. W celu poprawy estetyki takiej konstrukcji, całość obkłada się płytkami schodowymi lub tarasowymi, albo płytami z kamienia naturalnego. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie kostki brukowej, którą wyłożono również podjazd i ścieżki w ogrodzie. Wówczas warstwa betonu nie może jednak sięgać tuż pod próg wejściowy, bo ułożenie kostki spowodowałoby niemożność otwarcia drzwi.

Dom podpiwniczony

Jeśli chodzi o schody do domów podpiwniczonych, tutaj możliwości są dwie: konstrukcja schodów na całej ich długości może dotykać gruntu, ale możliwe jest także pozostawienie pod schodami wolnej przestrzeni. Wiele osób podejmuje decyzję, przeliczając koszt zakupu materiałów. Duże znaczenie ma tutaj również wysokość schodów. Poza tym pamiętajmy, że w tym przypadku konieczne będzie już wykonanie balustrady schodowej, co generuje dodatkowy koszt.

Schody do domu zewnętrzne – jak połączyć taras z balkonem?

W nowoczesne bryły budynków mieszkalnych nierzadko wkomponowane są tarasy. Nawet jeśli taras jest tylko jeden i znajduje się bezpośrednio na garażu, dobrze jeśli zostanie połączony z ogrodem. Użycie drabiny nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli chcemy zejść do ogrodu w kapciach i z kubkiem kawy w ręku.

Zaprojektowanie schodów, które połączą taras z ogrodem, warto zostawić fachowcom, zwłaszcza jeśli nie mamy zmysłu majsterkowicza. Świetnie sprawdzą się również gotowe schody do domu zewnętrzne od znanego i cenionego producenta. Wykonane są w taki sposób, by nie były podatne na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne i nie ulegały korozji na skutek działania szkodliwych czynników atmosferycznych. Cała konstrukcja jest metalowa, natomiast stopnie mogą być wykonane z metalowych kratownic albo wzmocnionego tworzywa sztucznego.