W projekcie domu piętrowego czy też parterowego z użytkowym poddaszem muszą znaleźć się zapisy i rysunki dotyczące schodów. Jeżeli inwestor decyduje się na schody żelbetonowe, należy wykonać je w trakcie trwających prac budowlanych, ponieważ konieczne jest połączenie ich z konstrukcją budynku. Potrzebne będą dodatkowe zbrojenia wpuszczane do ścian i/lub do stropu. W takim wypadku dom w stanie surowym posiada już schody, które w dalszej kolejności można pokryć drewnem, płytkami podłogowymi lub panelami. Zauważmy jednak, że do wykonania schodów żelbetonowych potrzeba sporo przestrzeni – najczęściej wydziela się osobną klatkę schodową. W małych domach nie ma na to miejsca, dlatego toporne konstrukcje zastępuje się schodami innego typu.

Schody drewniane i metalowo-drewniane

Tego rodzaju schody wykonuje się zwykle po zakończeniu najcięższych prac budowlanych, ponieważ posiadają samonośną konstrukcję i nie wymagają dodatkowych podpór. Ponadto do wykonania takich schodów można przystąpić po poznaniu dokładnych wymiarów pomieszczenia, a najlepiej jeśli nie są to dane skopiowane z projektu budowlanego, a uzyskane w drodze rzeczywistych pomiarów.

Oczywiście to, że zwykle montaż schodów drewnianych stanowi końcowy etap prac budowlanych, nie oznacza, że nie można go wykonać wcześniej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń inwestora i ekipy budowlanej, najczęściej jednak, w obawie przed zniszczeniem drewnianych elementów, z montażem konstrukcji, stopni i balustrady zwleka się tak długo, jak długo w pomieszczeniu prowadzone są „brudne” prace.

Różne rodzaje schodów drewnianych

Schody drewniane lub drewniano-metalowe mogą przyjmować różne formy, począwszy od schodów jednobiegowych, dwubiegowych ze spocznikiem, poprzez zabiegowe, skończywszy na schodach spiralnych. Niestety w niewielkim domu sprawdzą się tylko niektóre z tych rozwiązań, zwłaszcza jeśli pomieszczenia są małe, a jednocześnie wysokie. Wówczas na montaż schodów dwubiegowych i zabiegowych nie ma miejsca, a schody proste byłyby zdecydowanie zbyt strome. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są schody spiralne, które nie tylko zapewniają sprawną komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku, ale pełnią też funkcję dekoracyjną.

Schody spiralne do niewielkich pomieszczeń

Cechą charakterystyczną nowoczesnych schodów spiralnych jest lekka konstrukcja, która nie wymaga wydzielenia osobnej klatki schodowej ani też przytwierdzenia do którejkolwiek ze ścian. Całość opiera się na słupie łączącym podłogę ze stropem. Do słupa nośnego przytwierdza się stopnie i balustradę. Konstrukcja i balustrada wykonane są z metalu i malowane proszkowo na wybrany kolor z palety RAL. Najczęściej spotykamy schody w kolorze szarym, białym, czarnym, popularny jest również antracyt. Do malowania konstrukcji wybiera się wysokiej jakości farby, które wyróżniają się podwyższoną odpornością na zarysowania i działanie chemii domowej. Jeśli chodzi o stopnie, wykonuje się je z wybranych gatunków drewna i pokrywa bezbarwną powłoką lub farbą nadającą kolor oraz matowe lub błyszczące wykończenie.

Schody na planie koła

Schody spiralne buduje się na planie koła o stosunkowo niewielkiej średnicy, przez co zajmują naprawdę niewiele miejsca. Najczęściej średnica schodów wynosi od 110 do 210 cm. Wygodne stopnie powinny mieć około 80 cm szerokości i 30 cm głębokości, natomiast odległości między nimi powinny wynosić około 15 cm. Pomiędzy stopniami znajduje się pusta przestrzeń, co zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, a przy tym sprawia, że całość prezentuje się wyjątkowo lekko i delikatnie, choć w rzeczywistości konstrukcja jest stabilna i trwała.