W projekcie budowlanym budynku piętrowego lub z poddaszem przeznaczonym do celów mieszkalnych, powinna znaleźć się informacja na temat schodów. Jeśli inwestorzy chcą mieć w domu schody żelbetonowe, informacja będzie precyzyjna, a na jej podstawie budowlańcy wykonają żelbetonową konstrukcję. Inaczej wygląda to w sytuacji, gdy w domu mają znaleźć się schody drewniane przygotowane na indywidulane zamówienie lub też schody do samodzielnego montażu, zwane schodami modułowymi.

Czym są schody modułowe?

Schody modułowe, w przeciwieństwie do klasycznych schodów drewnianych, nie są dostarczane w całości, a w częściach (modułach), które należy ze sobą połączyć. Nie jest to trudne, ponieważ produkt został przygotowany w taki sposób, by montaż mogła wykonać osoba bez doświadczenia. Nie bez powodu przyjęła się nazwa schody do samodzielnego montażu. Oczywiście osoba, która zdecyduje się na zakup takich schodów, nie zostaje pozostawiona samemu sobie. Otrzymuje dokładną instrukcję, zgodnie z którą krok po kroku złoży całą konstrukcję i przymocuje schody do stropu i podłogi. Jeśli produkt został zakupiony w zaufanym miejscu, najlepiej prosto od producenta, klient w każdej chwili może nawiązać kontakt z kimś, kto udzieli mu dodatkowych wskazówek. Oczywiście są osoby, które nie czują się na siłach, by samemu wykonać montaż schodów, nawet jeśli inni twierdzą, że nie jest to trudne zadanie. Takie osoby mogą zamówić usługę montażu.

Jak wybrać schody do samodzielnego montażu?

Na rynku znajduje się ogromny wybór schodów modułowych. W ostatnich latach produkty te zdobyły ogromną popularność zarówno ze względu na swą atrakcyjną cenę, jak i możliwość dopasowania produktu do wyglądu pomieszczenia i własnych upodobań. Schody modułowe dostępne są w wielu różnych wzorach i wymiarach, dlatego z łatwością dopasujemy je do szerokości otworu oraz wysokości pomieszczenia. Wysokość niektórych schodów modułowych można regulować nie tylko poprzez dodawanie/odejmowanie modułów, ale również mocowanie stopni nieco wyżej lub niżej niż standardowo.

Natomiast jeśli chodzi o dopasowanie produktu do własnych upodobań, schody modułowe dają możliwość tworzenia różnorakich kompozycji. Klient może wybrać drewno stopni, kolor stopni i metalowej konstrukcji oraz rodzaj balustrady. Może również dokupić pasujące do schodów barierki zabezpieczające dla dzieci. Ma możliwość dopasowania kolorystyki produktu do wyglądu pomieszczenia, ze szczególnym uwzględnieniem podłóg i drzwi.

Jakie schody do samodzielnego montażu?

Schody do samodzielnego montażu najlepiej kupować od znanych i cenionych producentów, specjalizujących się w wytwarzaniu dobrej jakości schodów systemowych. Wówczas mamy pewność, że otrzymamy produkt będzie zgodny z oczekiwaniami i rzeczywiście przygotowany w taki sposób, by możliwy był samodzielny montaż. Przed zakupem schodów należy dobrze zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie producenta. Nie chodzi jedynie o wskazówki dotyczące montażu, ale również czyszczenia i pielęgnacji stopni oraz metalowej konstrukcji.