Moda na domy parterowe z poddaszem użytkowym nie przemija, a to oznacza, że klasyczne schody strychowe rzadko stosowane są w celu zapewnienia komunikacji pomiędzy parterem a poddaszem budynku. Znacznie częściej zastępują je klasyczne schody żelbetonowe, schody drewniane czy też schody modułowe. Natomiast schody podnoszone montowane są dopiero na poddaszu i prowadzą do stryszku wydzielonego w górnej jego części i dalej do wyłazu dachowego.

Schody na strych – jakie warunki powinny spełniać?

Wszystko zależy od tego, jak często planujemy z nich korzystać, jak wygląda izolacja stropu i czy nasze poddasze jest ogrzewane. W przypadku gdy schody podnoszone stosowane są sporadycznie, tylko po to, by podejrzeć, czy z dachem nie stało się nic złego po niedawnej wichurze lub ulewie oraz umożliwić kominiarzom sprawne wejście na dach, schody nie muszą być szczególnie szerokie i komfortowe. Natomiast w sytuacji, gdy planujemy korzystać z nich częściej, suszyć na strychu pranie czy przetrzymywać przetwory, schody muszą być wygodne, tak by komunikacja góra – dół nie nastręczała trudności.

Schody strychowe powinny być łatwe w użyciu i nie zajmować zbyt wiele przestrzeni. Dlatego dobrze, jeśli jesteśmy w stanie je szybko rozłożyć i złożyć, nie stosując dużej siły i nie prosząc o pomoc innych domowników. Warto wcześniej zadbać o dobry wybór miejsca na schody podnoszone, tak byśmy mogli je rozłożyć bez potrzeby przesuwania stojących mebli i sprzętów.

Schody podnoszone segmentowe

Klasyczne schody strychowe składają się z kilku segmentów – zazwyczaj trzech lub czterech. Górny segment przytwierdzony jest do klapy zamykającej otwór w suficie. Schody składają się w pewnego rodzaju harmonijkę, a poszczególne segmenty nakładane są na segment górny. Po zamknięciu klapy schody nie są widoczne dla oka – cała konstrukcja podnoszona jest do góry i chowa się w suficie.

Schody segmentowe to rozwiązanie bardzo wygodne i niekłopotliwe. Na co dzień nie zajmują miejsca, rozkłada się je tylko wtedy, gdy są potrzebne. Schody podnoszone to produkt użytkowany na ogół sporadycznie, co oczywiście nie znaczy, że powinniśmy bez namysłu zdecydować się na zakup najtańszego produktu, jaki znajdziemy. Przeciwnie – schody strychowe muszą być trwałe, bo raz zamontowane, powinny służyć domownikom przez wiele długich lat.

Schody podnoszone z izolacją

Wybierając schody strychowe zwracamy uwagę nie tylko na ich wymiary, gatunek drewna, ilość segmentów, łatwe zamykanie czy kolor spodniej części klapy. Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jest grubość klapy i zastosowane w niej materiały izolujące. Na rynku dostępne są zarówno schody strychowe z klapami nieocieplanymi, jak i klapy ocieplone. Klapy nieocieplone można stosować wówczas, gdy strych jest pomieszczeniem ogrzewanym. W innym przypadku konieczne jest użycie klapy izolowanej, która zapobiegnie uciekaniu ciepłego powietrza na zimny strych. Grubość izolacji warto ustalić z producentem schodów lub też fachowcem, który zajmie się ich montażem.