Schody to niezwykle ważny element konstrukcyjny każdego wysokiego budynku. Schody powinny umożliwiać swobodne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, przenoszenie różnorodnych przedmiotów w górę i w dół, oraz pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje istnienie poddasza, piętra, czy choćby antresoli. Oczywiście oprócz schodów budowanych/montowanych wewnątrz budynków, mamy też takie, które umieszcza się na zewnątrz.

Schody wewnętrzne i zewnętrzne

Niektóre modele schodów nadają się zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale z reguły modele wewnętrzne i zewnętrzne znacząco się od siebie różnią. W przypadku schodów wewnętrznych możemy mówić o większej różnorodności, zarówno jeśli chodzi o wykorzystane materiały, jak i bogactwo form. Schody mają być trwałe, bezpieczne i wygodne, ale również spójne ze stylistyką wnętrza, efektowne, dekoracyjne. Mają być również na tyle ciepłe, by można było przejść po nich bosą stopą.

W przypadku schodów zewnętrznych wymagania są nieco inne. Estetyka też jest ważna i nie należy o niej zapominać, ale znacznie ważniejsze jest to, by schody były odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. W przeciwieństwie do konstrukcji umieszczanych w budynku, schody zewnętrzne ciągle muszą mierzyć się z wilgocią, intensywnym nasłonecznieniem, a zimą temperaturami spadającymi poniżej zera.

Rodzaje schodów – podział ze względu na materiał wykonania

Schody możemy podzielić również ze względu na materiał wykonania. Prym wiodą tutaj schody żelbetonowe. To właśnie z żelbetonu powstają klatki schodowe w budynkach wielorodzinnych, w szkołach i urzędach, w budynkach usługowych, ale również w niektórych domach jednorodzinnych. Schody żelbetonowe są trwale zespolone z konstrukcją budynku, a dzięki temu stabilne i trwałe. Zaletą rozwiązania jest również to, że żelbetonowe stopnie można obłożyć dowolnym materiałem dekoracyjnym, począwszy od drewna, poprzez dywanowe nakładki, płytki schodowe, skończywszy na płytach z kamienia dekoracyjnego.

Schody wykonuje się również z drewna. Dotyczy to zwłaszcza schodów wewnętrznych w budynkach jednorodzinnych. Schody drewniane mają tę właściwość, że potrafią „ocieplić” wnętrze, poprawić atmosferę, sprawić, że hol czy salon staje się przytulny.

Kolejny rodzaj to schody metalowe. Metal może być wykorzystywany zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz pomieszczeń. Jeśli chodzi o zastosowania zewnętrzne, nierzadko mamy do czynienia z metalową konstrukcją i stopniami ze wzmocnionego tworzywa sztucznego. Natomiast schody wewnętrzne wzbogacane są stopniami drewnianymi.

Schody kręcone, młynarskie, modułowe

Kolejny podział dotyczy typu konstrukcji. Konstrukcja może być prosta, bieg schodów może przebiegać po łuku, albo na planie koła, może skręcać raz lub kilkukrotnie. Tym samym wyróżniamy schody jednobiegowe i schody zabiegowe, schody wachlarzowe i schody kręcone, schody młynarskie i schody z podstopnicami, schody modułowe i schody dywanowe. Wybór jest naprawdę szeroki.