Nakładki na schody stosuje się zarówno w przypadku schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, choć prawie nigdy nie są to takie same produkty. Stopnie wewnątrz pomieszczeń rzadko są na tyle śliskie, by konieczne było stosowanie gumowych nakładek antypoślizgowych. Chodzi raczej o walory estetyczne, czy też o to, że stopnie żelbetonowe są zimne, przez co chodzenie po nich bosą stopą staje się wysoce niekomfortowe. Natomiast schody zewnętrzne wymagają stosowania nakładek szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Dywanowe nakładki na schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne wykonuje się z rozmaitych materiałów, ale najczęściej jest to żelbeton, drewno, albo połączenie drewna i metalu (drewniane stopnie, metalowa konstrukcja i balustrada). Schody drewniane są nie tylko estetyczne, ale i na tyle ciepłe, że nie wymagają stosowania dodatkowych nakładek. Nieco inaczej wygląda to w przypadku schodów żelbetonowych, zwłaszcza, gdy nie zdecydowano się na obudowanie ich drewnem. Jeśli schody obłożono płytką podłogową, mogą być zimne i śliskie. Z problemem zimnych schodów spotykamy się również w nowo wybudowanych budynkach, gdy rodzina wprowadza się do domu, który nie został jeszcze wykończony.

Dywanowe nakładki na schody są ciepłe, miękkie i sprawiają, że stopa nie śliska się na stopniach. Jeśli chodzi o ich walory estetyczne, zdania są mocno podzielone. Część osób uznaje takie nakładki za efektowną dekorację pomieszczenia, inni uznają ją za kicz. Czasem jednak nie ma wyjścia i inwestycja w tego typu nakładki jest konieczna.

Gumowe nakładki na schody zewnętrzne

Nakładki gumowe mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, choć uznawane są za produkt stworzony przede wszystkim z myślą o zastosowaniach zewnętrznych. Gumowe nakładki na schody stosowane są na schodach o wyjątkowo śliskich stopniach. Prawie nigdy nie będą to schody w domach jednorodzinnych, ale zdarza się, że ze śliską powierzchnią mamy do czynienia na klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w urzędach, galeriach, zakładach przemysłowych czy magazynach. W takich miejscach estetyka schodzi na drugi plan, a najważniejsze jest, by poruszanie się po schodach było wygodne i bezpieczne.

Podstawowym przeznaczeniem gumowych nakładek na schody są jednak stopnie schodów zewnętrznych, pokryte śliską płytka czy też płytami kamiennymi o wyjątkowo gładkiej powierzchni. Latem korzystanie z takich schodów jest bardzo wygodne, natomiast problemy pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza w czasie opadów śniegu i przymrozków. Schody stają się tak śliskie, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa korzystających z nich osób.

Najlepsze nakładki na schody

Nakładki na schody powinny dobrze spełniać swoją podstawową funkcję, czyli zapewniać bezpieczne i wygodne wchodzenie na wysokości. Dzięki nim schody przestają być śliskie. Oczywiście takie nakładki nie tylko powinny mieć matową powierzchnię i wypustki, co chroni przed poślizgiem, ale powinny również dobrze przylegać do powierzchni, jednocześnie umożliwiając jej czyszczenie. Wysokiej jakości nakładki na schody są produktem trwałym, wielosezonowym.