Niezależnie od tego, czy mieszkamy w niewielkim domku czy też budynku o dużym metrażu, dodatkowa przestrzeń do przechowywania pamiątek, przedmiotów nieużywanych bądź używanych sporadycznie zawsze się przydaje. Obok schowków i piwnic funkcję przechowalni czy też graciarni pełni często strych. Wejście na strych musi być odpowiednio zabezpieczone, tak aby w pomieszczeniu znajdującym się pod nim nie powstawały przeciągi i nie dochodziło do znacznej utraty ciepła. Z tego powodu warto zainwestować w schody strychowe z klapą, której ważną część stanowi warstwa izolacji. Oczywiście nie bez znaczenia jest również trwałość schodów, a także ich wygląd. Nowoczesne schody strychowe to produkty wyróżniające się wysoką szczelnością, trwałością i estetyką wykonania.

Poddasze użytkowe i nieużytkowe

Obecnie panuje moda na budowę domów parterowych z poddaszem zaadoptowanym do celów mieszkalnych. W takiej sytuacji na ocieplone poddasze prowadzą klasyczne schody proste, zabiegowe czy spiralne, natomiast schody strychowe montuje się w suficie nad poddaszem (nie mamy tu stropu z żelbetonu, a konstrukcję ze stelaży i płyt kartonowo-gipsowych). Na górze wciąż znajduje się nieco miejsca na strych, choć z reguły nie będą tam przechowywanie przedmioty duże i ciężkie, a drobiazgi, które nie zmieściły się w szafie. Czy wobec tego konieczne jest wykonanie otworu w suficie i montaż schodów strychowych? Tak, ponieważ wchodząc na strych nad poddaszem użytkowym, mamy możliwość zlokalizowania ewentualnych przecieków w dachu, sprawdzenia stanu więźby dachowej czy otwarcia włazu na dach.

Natomiast w sytuacji, gdy poddasze od początku przeznaczono na strych, schody strychowe montuje się w stropie nad jednym z pomieszczeń użytkowych. Najczęściej jest to ciemny kąt w przedpokoju, kotłowni, garderobie czy pralni, czyli w tzw. pomieszczeniach gospodarczych, do których na ogół nie wpuszczamy gości. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli schody strychowe muszą znaleźć się „na widoku”, to można dobrać modele, które nie będą rzucały się w oczy i nie zaburzą estetyki pomieszczenia. Wystarczy wybrać nowoczesne schody strychowe z klapą w kolorze białym i dokupić do nich odpowiednie listwy maskujące.

Nowoczesne schody strychowe drewniane i metalowe

Dobry producent schodów strychowych posiada szeroką gamę produktów – nie tylko schodów na strych, ale i dedykowanych do nich akcesoriów, takich jak metalowe poręcze czy barierki zabezpieczające właz strychowy. W ofercie znajdują się zarówno tradycyjne schody strychowe, jak i wyjątkowo lekkie, termoizolacyjne nowoczesne schody strychowe, a także produkty z wykonane z metalu (schody strychowe nożycowe). Dzięki temu każdy klient może dobrać produkt, który najlepiej sprawdzi się w jego domu.