Stojąc przed wyborem schodów do domu, czy to schodów wewnętrznych, czy też zewnętrznych, powinniśmy dokonać przeglądu najpopularniejszych rozwiązań, a także rozwiązań nieuznawanych za standardowe, ale cieszących się dobrą opinią.
Schody wewnętrzne – rodzaje, zastosowania
Schody wewnętrzne stosowane w budynkach mieszkalnych zdecydowanie różnią się od schodów, jakie spotykamy w galeriach handlowych, urzędach czy szkołach. Co prawda w budowanych lub remontowanych dzisiaj obiektach użytku publicznego również można zauważyć wysoką dbałość o estetyczny wygląd poszczególnych pomieszczeń, ale mimo wszystko znacznie ważniejsze jest, by schody zniosły intensywne użytkowanie i były wygodne dla wszystkich, bez względu na to, czy mówimy o osobach w sile wieku, osobach starszych, czy małych dzieciach.
Schody do domu również powinny być trwałe, stabilne i bezpieczne, ale dużą wagę przywiązuje się do pełnionej przez nie funkcji dekoracyjnej. Schody mają być ozdobą salonu, mają podkreślać jego charakter, przyciągać uwagę. Dlatego we wnętrzach mieszkalnych, w zależności od ich stylu, jak i upodobań właścicieli, wykonuje się schody różnego typu. Sporo zależy tu również od ich zastosowania. Nieco inaczej wyglądają schody, które łączą dwa piętra, a inaczej schody prowadzące na niewielkie poddasze. Inne schody zastosujemy w przypadku antresoli, a inne w przypadku strychu.
Jakie schody do wnętrz mieszkalnych?
Schody do domu wykonuje się zazwyczaj z żelbetonu albo drewna. Schody żelbetonowe są ważnym elementem konstrukcyjnym, ponieważ niejako spinają podłogę ze stropem. Zajmują jednak sporo miejsca, gdyż nie unoszą się nad podłogą, a są z nią połączone na całej długości. Nie wszędzie takie rozwiązanie da się zastosować i też nie wszystkim ono odpowiada. Niektórzy wola mieć w domu lekkie schody w stylu minimalistycznym. Tutaj świetnie sprawdzą się schody zabiegowe lub schody młynarskie wykonane z drewna, albo schody wykonane z połączenia drewna i metalu, czyli schody modułowe lub schody spiralne. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Przykładowo schody kręcone są bardzo efektowne, strojne, ale zdaniem niektórych nie są zbyt wygodne. Z kolei schody zabiegowe są idealne, gdy chcemy zaoszczędzić nieco miejsca, ale należy mieć na uwadze, że stopnie takich schodów mają różną szerokość, dlatego ostrożność przy wchodzeniu jest wskazana.
Popularne schody zewnętrzne
Jeśli chodzi o schody na zewnątrz, tutaj również wyróżniamy kilka rodzajów. Schody prowadzące do wejścia głównego zazwyczaj wykonane są z żelbetonu i obłożone kamieniem dekoracyjnym, płytkami schodowymi albo kostka brukową. Jeśli schody są wyższe, bo dom posiada np. piwnicę, zdarza się, że schody wykonane są zarówno z żelbetonu, jak i elementów stalowych. W takim wypadku muszą posiadać balustradę, bo do tego zobowiązuje prawo.
Niektóre domy wyposaża się w dodatkowe schody na tyłach budynku. Takie schody umożliwiają bezpośrednie zejście do ogrodu z balkonu lub wysokiego tarasu. W tym przypadku mówimy przede wszystkim o konstrukcjach stalowych, wyposażonych w stopnie ze stalowych kratownic albo wzmocnionego tworzywa sztucznego.