Budowa domu piętrowego, domu z poddaszem użytkowym, wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedną z nich jest usytuowanie, wielkość i kształt schodów, a także wybór materiału, z jakiego zostaną wykonane. W przypadku niektórych budynków mówimy nie tylko o schodach wewnętrznych, ale i schodach zewnętrznych. Jak wybrać schody do domu zewnętrzne?

Schody do wielopoziomowego ogrodu

Jeśli budynek już stoi, pora pomyśleć o zagospodarowaniu otaczającej go przestrzeni. W sytuacji, gdy decydujemy się na wykonanie w ogrodzie nasypów, konieczne może być wybudowanie schodów, które ułatwią przemieszczenie się pomiędzy poziomami. W ogrodach nierzadko buduje się schody z kamienia, betonu, albo kostki brukowej, które dobrze komponują się z przylegającymi do nich ścieżkami i bujną roślinnością. Innym rozwiązaniem są kilkustopniowe schody metalowe. Stopnie takich schodów mogą być wykonane z kratownic albo wzmocnionego tworzywa sztucznego.

Balustrady i schody na taras

schody do domu zewnętrzne

Budowa domu nierzadko obejmuje wykonanie przylegającego do niego tarasu. Jeśli taras jest wysoki, warto pomyśleć o schodach, dzięki którym szybko i bezpiecznie dostaniemy się do ogrodu. Wysokie tarasy wymagają stosowania zabezpieczeń w postaci balustrady. Warto, by schody do ogrodu zostały wykonane w tym samym stylu, co balustrada. Najpopularniejszym materiałem na balustrady balkonowe i schodowe do ogrodu jest metal. Nie tylko srebrzysta i pięknie połyskująca stal nierdzewna, ale i aluminium oraz zwykła stal, którą można pomalować na dowolny kolor.

Schody do domu zewnętrzne – dostęp do poddasza

Schody zewnętrzne zamawiane są nie tylko w przypadku nowopowstałych budynków, ale także przy okazji modernizacji starych domów. Poddasza starych domów parterowych zazwyczaj pełniły rolę strychu. Było to niezbyt zadbane miejsce, służące do przechowywania starych pamiątek i szeregu niepotrzebnych przedmiotów. Czasem wynoszono tam rzeczy typowo letnie, czy typowo zimowe, np. nieużywane latem grube pierzyny. Na strychu suszono też pranie. Niestety nie w każdym starym domu znajdował się wyłaz strychowy. Na strych można było dostać się z zewnątrz, przystawiając drabinę do wysoko umieszczonych drzwiczek. Dziś takie rozwiązanie uznaje się na wysoce niekomfortowe. Drabinę zastępują dobrej jakości schody do domu zewnętrzne, przytwierdzone jednym bokiem bezpośrednio do ściany budynku.

Schody połączone z balkonem

Każdy budynek powinien być wyposażony w co najmniej jedno dodatkowe wyjście. Idealnie, jeśli na zewnątrz można się dostać bezpośrednio z poziomu, na którym przebywamy. Dlatego wiele osób inwestuje w schody do domu zewnętrzne, dające możliwość natychmiastowego opuszczenia budynku bez potrzeby schodzenia na parter do wyjścia głównego. Takie schody zazwyczaj połączone są z balkonem albo specjalnie utworzoną w tym celu werandą. W sklepach dostępne są najróżniejsze modele schodów zewnętrznych, pasujących zarówno do nowoczesnych budynków, jak i domów utrzymanych w klasycznym stylu.