Schody łączące dwie kondygnacje domu jednorodzinnego mogą pojawić się w budynku zarówno w trakcie prac budowlanych, jak i po ich zakończeniu. W drugim przypadku stanowią zwykle początkowy etap prac wykończeniowych. To, w jakim momencie schody pojawią się w domu, uzależnione jest przede wszystkim od ich rodzaju, a zatem typu konstrukcji i użytych materiałów. Jeżeli są to konstrukcje żelbetonowe, wykonuje się je w trakcie prac budowalnych. Natomiast schody kręcone, schody modułowe czy proste schody drewniane mogą pojawić się w budynku znacznie później, dlatego domownicy mają nieco więcej czasu na podjęcie decyzji odnośnie tego, czy kupują gotowe schody prosto od producenta, czy też zdecydują się na wykonanie konstrukcji w zakładzie stolarskim.
Schody spiralne czy schody proste?
Schody kręcone stosunkowo rzadko są pierwszym wyborem. Zdecydowanie częściej stawia się na klasyczne schody jednobiegowe bądź też schody z zabiegiem prawym lub lewym. Takie proste konstrukcje są wygodne w użytkowaniu, oczywiście pod warunkiem, że schody nie są zbyt strome. Zwykle swobodnie mijają się na nich dwie osoby, a wniesienie mebli i sprzętów na piętro lub poddasze nie stanowi większego problemu.
Montaż schodów prostych bądź z pojedynczym zabiegiem nie we wszystkich pomieszczeniach jest jednak możliwy. Główną trudnością jest tutaj zbyt mała przestrzeń przy stosunkowo dużej wysokości pomieszczenia. Nawet jeśli w takich warunkach da się zamontować klasyczne proste schody, to będą one zbyt strome, a przez to niefunkcjonalne i niezbyt bezpieczne. Problem z wysokością dałoby się rozwiązać montując schody zabiegowe, ale taka konstrukcja zajmuje z kolei wiele miejsca. Idealnym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń są zatem schody spiralne.
Schody kręcone – zalety rozwiązania
To, że schody kręcone zajmują niewiele miejsca, a zatem mogą być montowane w mniejszych pomieszczeniach, stanowi ich największą zaletę. Średnica schodów kręconych zwykle waha się w granicach 120-160 cm. Jest to szerokość pozwalająca na swobodne przemieszczanie się w górę i w dół oraz bezproblemowe wyminięcie drugiej osoby, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy schody prowadzą do często użytkowanej części budynku. Ponadto, jeśli korzystają z nich dzieci i osoby starsze, większa uwagę należy zwrócić na rozstaw stopni oraz wykonanie balustrady.
Mówiąc o schodach spiralnych nie należy zapominać o ich funkcji estetycznej. Schody kręcone mają niepowtarzalny urok, dlatego stanowią niebanalną ozdobę pomieszczenia. Brak topornych konstrukcji sprawia, że schody tworzą wrażenie lekkości i przestronności, przy jednoczesnym zachowaniu nowoczesnego, minimalistycznego stylu.
Niebanalny design i niewielkie rozmiary sprawiają, że schody kręcone można zamontować praktycznie wszędzie. Większość modeli wykonywana jest z połączenia drewna i metalu, a tego typu materiały dobrze komponują się zarówno z podłogą drewnianą, panelami, jak i płytkami podłogowymi. Świetnie wyglądają zarówno w pastelowych, biało-szarych wnętrzach, jak i kolorowych pokojach.