Schody wykonane z metalu to doskonałe rozwiązanie do zastosowań zewnętrznych. Takie schody są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Oczywiście pod warunkiem, że zostały wykonane z materiałów nie ulegających korozji bądź odpowiednio zabezpieczone trwałą powłoką antykorozyjną. Niektóre spośród produktów oferowanych przez producentów schodów sprawdzą się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz pomieszczeń. Gdzie będą pasować schody metalowe wewnętrzne?

Schody wewnętrzne z metalu – zastosowania

Schody metalowe stosowane są zazwyczaj tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu, dlatego jest potrzeba zamontowania schodów odpornych na uszkodzenia, przy czym nie było możliwości wykonania w danym miejscu schodów żelbetonowych. Zazwyczaj są to wszelkiego rodzaju zakłady przemysłowe, począwszy od hal produkcyjnych, poprzez magazyny, skończywszy na sklepach wielopoziomowych. Schody metalowe wewnętrzne spotykamy również w obiektach muzealnych, zabytkowych, zwłaszcza tych oferujących wstęp na wieżę widokową. Wykonuje się je, by umożliwić zwiedzającym wygodne i bezpieczne przemierzanie wysokości.

Schody metalowe w budynkach mieszkalnych

Schody wewnętrzne metalowe są rzadkością w budynkach mieszkalnych. Dużo częściej spotykamy schody wykonane z połączenia drewna i metalu, czyli takie, które posiadają metalową konstrukcję i drewniane stopnie. Produkty metalowe, całkowicie pozbawione dodatków drewnianych czy też wykonanych z tworzyw sztucznych, częściej spotyka się w zejściach do piwnic i innych ciemnych kątach budynku. Wąskie metalowe schodki niezwykle przydatne są także w przypadku antresoli, kiedy to skutecznie zastępują niewygodną drabinę. Natomiast umieszczanie schodów z metalowymi stopniami w salonie nie jest najlepszym pomysłem. Śmiało można natomiast postawić na schody o metalowej konstrukcji, ale zwieńczone drewnianymi stopniami.

Schody metalowo-drewniane

Jakiego rodzaju schody można wyposażyć w metalową konstrukcję? Właściwie nie ma tutaj żadnych konkretnych wskazań. Metalowa konstrukcja sprawdzi się zarówno w przypadku schodów prostych, jak i schodów z zabiegiem. Ponadto jest obowiązkowym elementem w przypadku schodów kręconych wewnętrznych.

Ci, którzy chcieliby nabyć schody stanowiące połączenie drewna i metalu, powinni zapoznać się z ofertą schodów modułowych. Takie produkty wyróżniają się nowoczesnym wyglądem, są trwałe, efektowne, a przy tym łatwe w montażu. Składają się z szeregu modułów, które wystarczy ze sobą połączyć, by otrzymać pełnowymiarowy produkt. Dzięki załączonej instrukcji, montaż schodów każdy wykona samodzielnie, ale gdyby nie miał czasu ani możliwości, by zająć się tym zadaniem osobiście, oczywiście może zlecić montaż firmie, od której kupił produkt. Schody łączące drewno i metal nie są drogie, zwłaszcza iż mówimy o produktach seryjnych. Mimo to produkty te dają wiele możliwości aranżacyjnych. Klient może wybrać drewno stopni, kolor stopni i konstrukcji, rodzaj balustrady itd.