W każdej branży, niezależnie od tego, czy mówimy o modzie, jubilerstwie, ogrodnictwie czy budownictwie, możemy wyszczególnić trendy, które zdają się aktualnie dominować na rynku. Jeśli chodzi o budownictwo, a dokładniej o zabudowę jednorodzinną, od kilkunastu lat największą popularnością cieszą się domy parterowe z poddaszem użytkowym. Nie trudno się domyśleć, że w takim przypadku schody wewnętrzne nie będą miały nic wspólnego z klasycznymi schodami strychowymi.

Schody wewnętrzne do domu

Schody do domu z poddaszem użytkowym mogą być wykonane z różnych materiałów, zarówno jeśli chodzi o elementy konstrukcyjne, jak i wykończeniowe. Najczęściej spotykamy jednak schody żelbetonowe, które w dalszej kolejności okłada się drewnem, płytkami podłogowymi czy płytami kamiennymi oraz schody w całości wykonane z drewna, albo połączenia elementów metalowych i drewnianych.

Schody żelbetonowe

Schody żelbetonowe powstają na etapie budowy domu, ponieważ muszą być zespolone z konstrukcją budynku. Największą zaletą takich schodów jest ich stabilność i trwałość, choć oczywiście należy pamiętać, że elementy wykończeniowe po pewnym czasie mogą ulec zużyciu. Natomiast największą wadą takiego rozwiązania jest fakt, że inwestor musi podjąć wszelkie decyzje dotyczące schodów już na etapie projektowania budynku, podczas gdy wiele osób jest w stanie określić, co pasuje do danego wnętrza dopiero wówczas, gdy widzi budynek w stanie surowym.

Schody drewniane i metalowo-drewniane

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku schodów wykonywanych na zamówienie bądź też tzw. schodów modułowych do samodzielnego montażu. Niezależnie od tego, czy stawiamy na indywidulany projekt, realizowany u zaprzyjaźnionego stolarza, czy też gotowe schody wewnętrzne, oferowane przez producenta schodów modułowych, możemy z tym zaczekać do momentu, gdy najcięższe i najbrudniejsze prace w budynku zostaną zakończone.

Schody wewnętrzne na zamówienie

Firmy oferujące gotowe schody wewnętrzne obsługują zamówienia tak szybko, jak to możliwe. W przypadku, gdy klient zamawia produkt katalogowy bez wprowadzania do niego jakichkolwiek poprawek, bardzo możliwe, że schody otrzyma od ręki. Pamiętajmy jednak, że schody modułowe dają wiele możliwości aranżacyjnych, co oznacza, że klient wcale nie musi decydować się na produkt widoczny na zdjęciu, a może dokonać modyfikacji. Wszystko po to, by zakupione schody była jak najlepiej dopasowane do wnętrza i upodobań kupującego. Dlatego też producent schodów modułowych oferuje możliwość wybrania szerokości schodów, drewna, z jakiego wykonano stopnie, koloru konstrukcji i koloru stopni, rodzaju balustrad, a także szeregu akcesoriów dodatkowych, takich jak bramki zabezpieczające dla dzieci czy poręcze ścienne.

Gotowe schody wewnętrzne dostarczane są wraz z elementami montażowymi oraz instrukcją montażu. Oczywiście osoby, które nie mają czasu na samodzielne składanie schodów, albo nie czują się na siłach, by wykonać taką pracę, mogą skorzystać z usługi montażu.