Schody wewnętrzne- style modne na przełomie 2019/2020

Na rynku odnaleźć można wiele rodzajów schodów wewnętrznych. Różnią się one od wielkości domu, ilości przestrzeni, która może być na nie zagospodarowana oraz preferencji mieszkańców. W domach spotkać możemy schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe. W małych przestrzeniach królują schody kręcone, czy wachlarzowe. Poza byciem funkcjonalnym, schody pełnią również funkcje dekoracyjną. Balustrady są wykonywane są w sposób bardzo efektywny, co pozwala na tworzenie ciekawych elementów wystroju. Jak zatem nowocześnie, na przełomie 2019 i 2020 roku patrzy się na schody? Które style są obecnie najbardziej popularne?

Open space w domu? Schody jak na zawołanie

Coraz częściej w naszych domach można spotkać tzw. open space, który wcześniej był zarezerwowany dla biur. W takim wnętrzu salon, jadalnia i kuchnia stanowią jedno, duże pomieszczenie. Jak pięknie wkomponować w taką przestrzeń schody? Stawiając na minimalizm. Zastosowanie schodów samonośnych, bez elementów konstrukcyjnych, w sposób subtelny i elegancki wydzielają w przestrzeni strefy, jednocześnie będąc doskonałą dekoracją. Co więcej, dzięki temu, że są one lekkie i nie przylegają do żadnych nośnych elementów, nie zaburzają one charakteru open space.

Szkło i schody minimalistyczne? Jak najbardziej

Mówiąc o minimalistycznych schodach, trend ten coraz mocniej zapuszcza korzenie w naszych wnętrzach. To jeden z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Wiele domów posiada i będzie posiadać schody delikatne, o ażurowych konstrukcjach. Hitem przełomu roku jest połączenie subtelnego drewna oraz szklanych balustrad, które podkreślają stopnie oraz dodają całej konstrukcji lekkości. W tym roku dominować będą jasne barwy- dzięki nim schody będą wyglądać na delikatne oraz drobne i kruche. Są również doskonałym elementem dekoracyjnym, nadającemu mieszkaniu czy domowi nowoczesnego charakteru.

Styl amerykański w Europie

Jeśli zaś chcemy w naszym domu poczuć powiew luksusu, czy też zainspirować się domami zza oceanu, to również w przypadku schodów możemy skorzystać z wielu amerykańskich inspiracji. Mimo że w Europie styl amerykański może nie jest usystematyzowanym nurtem, wyróżnia się swoją przysadzistością. Podstawą w konstrukcjach jest sprawienie, by przestrzeń wyglądała na przestronną. Schody w tym stylu nierzadko będą trzyrzędowe, połączone z piękną i przestronną klatką z katedralnymi sufitami. W takim przypadku schody są piękną dekoracją całego hallu, dającą wrażenie przepychu, klasy oraz stylu. Co ważne, za oceanem ceni się bardzo symetrię. Dlatego też schody w stylu amerykańskim muszą być wykonane ze szczególną dbałością o szczegóły. Wielobiegowe schody obecnie w polskich domach są niezwykle rzadko spotykane, dlatego też jest to niezwykła okazja do stworzenia wnętrza nietuzinkowego.

Styl vintage w domu- schody drewniane

Fanów klasycznych wnętrz pocieszamy- minimalizm nie zagościł we wszystkich wnętrzach. Zarówno w 2019, jak i w 2020, w salonach po raz kolejny zagoszczą stylizacje vintage. Jak wykorzystać ten styl na schodach? Wykorzystując drewno. Schody w tym stylu są proste, drewniane i solidne. Do wyboru mamy tradycyjne modele, np. z podstopnicami z tzw. „noskiem”. Hitem są dekoracyjne balustrady wykonane z rzeźbionych, drewnianych tralek. W takim przypadku uchwyty obowiązkowo frezowane!

Styl industrialny – schody z metalową balustradą

Wiele mieszkań ma loftowy, nowojorski styl. Aranżacje w stylu industrialnym z metalem w roli głównej sprawiają, że schody wykonane w ten sposób nadają całemu pomieszczeniu surowy, przemysłowy charakter. Schody w stylu industrialnym mają zazwyczaj wykonane balustrady z metalowej siatki. Aby całość dobrze wkomponowała się z przemysłowym, chłodnym klimatem, stopnie wykonane są ciepłego, jasnego drewna.

W zależności od aranżacji mieszkania schody w prosty sposób dostosowują się do naszych gustów i upodobań. Dzięki mnogości rozwiązań schody nie są tylko koniecznym elementem mieszkania, a ważnym miejscem. Poza prostą formą są również doskonałą dekoracją i nadają tonu całemu pomieszczeniu.