Schody zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. Jeśli chodzi o schody prowadzące do urzędów, banków i innych budynków użyteczności publicznej, najczęściej spotykamy niskie schody murowane z podjazdem dla wózków i metalową balustradą. W budynkach mieszkalnych takie rozwiązania spotykamy rzadziej, a jeśli już, to w odniesieniu do budynków wielorodzinnych. W przypadku schodów do domu dąży się do stosowania rozwiązań znacznie ciekawszych i bardziej estetycznych, stosuje się płyty z kamienia naturalnego, balustrady ze stali nierdzewnej, elementy szklane itd. Na szczególną uwagę zasługują schody spotykane w ogrodach.

Schody w ogrodzie – zastosowania

Schody prowadzące do wejścia głównego są zwykle dość niskie – po przekroczeniu progu znajdujemy się w pomieszczeniu na parterze budynku (przedsionku, przedpokoju, holu itp.). Natomiast schody znajdujące się z tyłu budynku mieszkalnego mogą przyjmować zupełnie inne formy. Często spotykamy wąskie schody metalowe, którymi możemy zejść z balkonu bezpośrednio do ogrodu, co sprawdza się szczególnie latem. Czasem zdarza się też, że na poszczególnych kondygnacjach budynku zamieszkują dwie różne rodziny i każda z nich chce mieć swoje własne wejście do domu. Schody zewnętrzne metalowe sprawdzą się również w takiej sytuacji. Schody na ogród spotykamy również w przypadku budynków wyposażonych w wysoki taras. Zapewnienie wygodnego zejścia z tarasu do ogród jest tutaj koniecznością. Podobnie wygląda to w przypadku ogrodów dwupoziomowych.

Schody zewnętrzne spiralne

Metal to materiał plastyczny, dlatego to właśnie z metalu wykonuje się schody spiralne do ogrodu. Schody spiralne nie zajmują wiele miejsca, ale nie są też najwygodniejsze w użytkowaniu (np. podczas wnoszenia mebli), dlatego tego rozwiązania nie rekomenduje się w przypadku, gdy schody te mają przejąć funkcję schodów głównych. Świetnie sprawdzą się natomiast w przypadku sporadycznego użytkowania. Dodatkowo będą pełniły funkcję dekoracyjną.

Proste schody zewnętrzne

Metal to podstawowy materiał również w przypadku prostych schodów zewnętrznych. Schody te z jednej strony przylegają do ściany budynku, zatem ich konstrukcja jest stabilna, dzięki czemu zapewnią bezpieczne wejście na balkon czy strych, do którego nie można dostać się ze środka (spotykane raczej w starszych budynkach).

Kilkustopniowe schody na ogród

Jeszcze innym rozwiązaniem są kilkustopniowe schody, jakie spotykamy w ogrodach dwupoziomowych. Zwykle są one nieco szersze niż schody prowadzące na balkon i nie zawsze muszą być wyposażone w balustradę, gdyż ryzyko upadku z wysokości jest tutaj niewielkie. Metalowa konstrukcja najczęściej wzbogacona jest stopniami z wytrzymałego tworzywa sztucznego.