Drewniane podłogi, meble i dodatki tworzą w pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Drewno ociepla wnętrze i sprawia, że staje się przytulne. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na wykonanie w domu drewnianych schodów bądź też drewnianego pokrycia dla schodów żelbetonowych. Schody drewniane świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach w stylu klasycznym, jak i domach nowoczesnych. Zdecydowanie podnoszą estetykę wnętrza. Niestety niekiedy zdarza się, że po pewnym czasie schody drewniane zaczynają skrzypieć. Co jest tego przyczyną i jak uniknąć takiego efektu?

Dlaczego schody z drewna skrzypią?

Zmienna wilgotność drewna

Wilgotność drewna użytego do produkcji schodów może się zmieniać, zwłaszcza, jeśli nie schło odpowiednio długo. Zanim wilgotność osiągnie względnie stałą wartość, może upłynąć sporo czasu, zwłaszcza, jeśli budynek nie jest jeszcze wykończony i zarówno wilgotność, jak i temperatura pomieszczenia nie utrzymują się na jednakowym poziomie. Jeśli po pewnym czasie drewno wyschnie, prawdopodobnie odrobinę zmniejszy też swoją objętość. W takiej sytuacji może zdarzyć się, że wchodząc po stopniach, usłyszymy charakterystyczne skrzypienie. Aby uniknąć problemów ze skrzypieniem, należy kupować schody drewniane od sprawdzonych producentów, którzy swoje produkty tworzą z dobrego gatunkowo, właściwie przygotowanego drewna.

Nieprawidłowe dopasowanie belek i stopni

Kolejnym powodem skrzypienia schodów może być złe dopasowanie belek i stopni. Schody drewniane powinny powstawać z ogromną troską o detale. Dokładne pomiary, precyzyjne cięcie, staranność podczas wykonywania prac montażowych – wszystko to przekłada się na wysoką jakość wykonania, a w efekcie zadowolenie zarówno z wyglądu schodów, jak i ich cichego użytkowania. Natomiast w sytuacji, gdy poszczególne elementy nie będą dobrze dopasowane, problemy ze skrzypieniem prawdopodobnie prędzej czy później się pojawią.

Gdy gwoździe trą o drewno

Skrzypienie schodów drewnianych słyszalne jest również wtedy, gdy gwoździe trą o drewno. Może zdarzyć się to wtedy, gdy stopnie uginają się pod naciskiem kroczącej po nich osoby. Dobry producent schodów drewnianych doskonale wie, że taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, bez względu na to, czy po schodach wchodzi dziecko, czy też osoba dorosła z nadwagą. Stopnie muszą być stabilne, bo tylko wtedy korzystanie z nich będzie bezpieczne. Ważny jest zatem zarówno gatunek drewna użytego do wykonania stopni, ich grubość, jak i sposób montażu. Dlatego też schody drewniane należy kupować od sprawdzonej firmy i zawsze montować zgodnie z załączoną instrukcją. Jeśli nie czujemy się na siłach, by we własnym zakresie wykonać taki montaż, powierzmy to zadanie fachowcom.