Mimo rosnących cen artykułów budowalnych i niedogodności, jakie spowodowała pandemia, branża budowana znajduje się w całkiem dobrej kondycji. Cały czas powstają nowe domy i budynki wielorodzinne, przeprowadza się również wiele remontów. W odpowiedzi na znaczne zapotrzebowanie rynkowe, producenci ceramiki, drzwi i okien, paneli podłogowych i innych artykułów wykończeniowych, cały czas wprowadzają na rynek nowe produkty. Dotyczy to także producentów schodów, którzy śledzą, a nierzadko sami kreują trendy w schodach 2022 r.

Jakie schody wybrać?

Odpowiedź na pytanie, jakie schody wewnętrzne wybrać, nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wiele zależy od wielkości budynku i rozkładu pomieszczeń, bo inaczej wybiera się schody do nowego domu piętrowego, a inaczej do starego budynku, w którym podniesiono dach i zaadaptowano poddasze do celów mieszkalnych. Ważne jest, czy na schody została wydzielona osobna klatka schodowa, czy też mają stanąć bezpośrednio w przedpokoju lub salonie. Oczywiście ważne jest również to, jakie schody chcą mieć domownicy, jaki materiał na schody biorą pod uwagę, jakie rozwiązania uznają za ładne i funkcjonalne.

Wybierając schody wewnętrzne do domu jednorodzinnego, warto prześledzić fora i blogi branżowe
i poczytać o nowoczesnych rozwiązaniach, przeznaczonych do domów jednorodzinnych. Schody mają być przede wszystkim wygodne, stabilne i bezpieczne, ale duże znaczenie ma również ich trwałość oraz estetyczny wygląd. Schody traktowane są dziś niemal tak samo jak meble – mają być praktyczne, a przy tym nadawać wnętrzu charakteru.

Trendy w schodach 2022 r.

Jakie schody będą modne w 2022 roku? Chociaż początek roku już za nami, to tak naprawdę dopiero teraz rozpoczynają się dyskusje o trendach na sezon 2022. Branża budowlana pełen rozkwit przeżywa zawsze wiosną – do tego czasu warto byłoby już prześledzić wszelkie nowinki, również te dotyczące schodów wewnętrznych.

Schody w stylu industrialnym

Styl industrialny nie jest żadną nowością, ponieważ już kilka lat temu zaczął wypierać dominujący we wnętrzach mieszkalnych styl skandynawski. W 2022 r. schody w stylu industrialnym nadal będą bardzo modne. Nowoczesne schody o lekkiej konstrukcji świetnie współgrają z wystrojem nowoczesnych, schludnych wnętrz i są produktem bardzo lubianym przez miłośników minimalizmu. Co ciekawe, schody w tylu industrialnym można nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach, wystarczy postawić na metalowe chody modułowe.

Nowoczesne schody dywanowe

Omawiając trendy w schodach 2022 r., nie sposób pominąć schodów dywanowych. Najlepiej jeśli są wykonane z wysokiej jakości drewna, np. drewna egzotycznego i pokryte środkiem w kolorze brązowym lub czarnym. Ciemne kolory stanowią pewną odskocznię od modnych w ostatnich latach kremowo-białych wnętrz.

Schody ze szklanymi stopniami

Szklane schody to propozycja dla tych, którzy lubią nietuzinkowe rozwiązania. Nietrudno się domyśleć, że schody ze szkła wymagają częstszego czyszczenia, poza tym stąpnie po nich bosą stopą może nie być tak przyjemne, jak chodzenie po drewnie, niemniej szklane stopnie nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Dużą rolę odgrywa również wycinana laserowa balustrada z metalu.