Jednym z ważnych elementów konstrukcyjnych budynku są schody żelbetonowe. Trwale zespolone ze stropem, ścianami i posadzką, zawsze zachowują ten sam kształt i wymiary. Oczywiście po latach użytkowania zniszczeniu może ulec materiał dekoracyjny, którym takie schody obłożono, ale warstwę wierzchnią (drewno, płytki schodowe, kamień dekoracyjny) zawsze można wymienić. Mimo to nie każdy, kto buduje bądź remontuje dom, decyduje się na wykonanie schodów żelbetonowych. Zdaniem niektórych są to konstrukcje zbyt toporne, zbyt ciężkie. Nie da się łatwo zmienić ich kształtu, gdy znudzą się po kilku latach. Zupełnie inne możliwości oferują gotowe schody do samodzielnego montażu.

Czym są schody modułowe?

Produkty modułowe, począwszy od biżuterii, skończywszy na domach, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ cenimy sobie wygodne, łatwe w użyciu rozwiązania i zwracamy uwagę na estetyczny, nowoczesny wygląd otaczających nas przedmiotów. W ten trend doskonale wpisują się schody modułowe, które nawiązują do modnej idei minimalizmu.

Schody modułowe to schody gotowe, dostępne praktycznie od ręki i przeznaczone do samodzielnego montażu. Oczywiście dobry sprzedawca oferuje również usługę montażu, bo niektórzy klienci chcą z takowej skorzystać, ale zdecydowana większość klientów preferuje montaż we własnym zakresie. Nie jest to trudne, ponieważ schody modułowe wykonane są w taki sposób, by wszystkie elementy idealnie do siebie pasowały. Poza tym do każdego modelu dołączona jest dokładna instrukcja. Każdy, kto choć raz zajmował się składaniem mebli, na pewno poradzi sobie z montażem takich schodów i będzie miał ogromną satysfakcję, że kolejną pracę w domu udało mu się wykonać samodzielnie.

Z czego wykonuje się schody do samodzielnego montażu?

Produkty oferowane jako schody modułowe z reguły wykonane są z połączenia drewna i metalu. Metalowa jest konstrukcja oraz balustrada, natomiast stopnie są drewniane. Nie sposób, by stopnie schodów wewnętrznych również były metalowe, bo stąpanie po nich wiązałoby się ze swoistym hałasem, poza tym bosa stopa postawiona zimą na metalowym stopniu nie jest szczególnie przyjemnym doznaniem.

Schody modułowe mają te zaletę, że drewno na stopnie, kolor konstrukcji czy kształt balustrady klient może dobrać samodzielnie. Rzeczywiście są to gotowe produkty, ale dają wiele możliwości aranżacyjnych. Każdy projekt da się mniej lub bardziej zmodyfikować, dostosowując go do potrzeb klienta. Oczywiście czasem takie schody na zamówienie, schody mocniej zmodyfikowane, nie są dostępne natychmiast, ale czas oczekiwania nigdy nie jest dłuży niż trzy tygodnie. To i tak znacznie szybciej, aniżeli w przypadku schodów wykonywanych u stolarza na podstawie indywidualnego projektu. Na takie schody na wymiar czasem trzeba czekać kilka miesięcy.

Schody modułowe w atrakcyjnych cenach

Duża dostępność, szerokie możliwości aranżacyjne i łatwość montażu to tylko niektóre z zalet schodów modułowych. Kolejną jest atrakcyjna cena. Schody modułowe są produktami wysokiej jakości, ale ze względu na produkcję masową, dostępnymi w bardzo przystępnych cenach. Skoro można mieć w domu modne, nowoczesne i trwałe schody za niewielkie pieniądze, to po co przepłacać?