Schody na planie koła zawsze wzbudzają zainteresowanie, a to za sprawą niebanalnego wyglądu. Nie przywykliśmy do częstego widoku takich schodów w domach jednorodzinnych, znacznie częściej można je spotkać w apartamentach z antresolą i mieszkaniach dwupoziomowych. W jaki sposób montuje się takie schody? I co warto wiedzieć w temacie schody kręcone wymiary?

Schody kręcone – oszczędność miejsca w salonie

Jeżeli w domu znajduje się wydzielona klatka schodowa albo jest miejsce na budowę prostych schodów bezpośrednio w przedpokoju, nie trzeba szukać niestandardowych rozwiązań. Jeśli jednak wejście na górę (otwór sufitowy) znajduje się bezpośrednio w salonie, nie pozostaje nic innego, jak budowa estetycznych schodów, które nie zajmą zbyt wiele miejsca. W tej roli doskonale spełniają się schody kręcone.

Schody spiralne nie zajmują wiele miejsca i nie ograniczają nadmiernie przestrzeni z dwóch powodów. Po pierwsze budowane są na planie koła. Zajmują dokładnie tyle miejsca na podłodze, ile wynosi pole tego koła. Nie ma znaczenia, ile wynosi wysokość pomieszczenia. Tymczasem w przypadku schodów prostych wysokość pomieszczenia ma ogromne znaczenie, bo jeśli nie chcemy, by były zbyt strome, musimy zwiększyć ich zasięg, tym samym zajmując prawie całą ścianę. Tymczasem stromość schodów spiralnych nigdy nie jest uzależniona od ich wysokości.

Schody na planie koła nie ograniczają nadmiernie przestrzeni także dlatego, że zazwyczaj nie posiadają podstopnic i nie są zabudowane po bokach. Konstrukcja jest bardzo lekka, minimalistyczna – całość nie przesłania tego, co znajduje się za schodami i nie utrudnia swobodnej cyrkulacji powietrza.

Schody kręcone wymiary

Wybierając schody kręcone do istniejącego otworu, musimy zwrócić uwagę na ich średnicę. Co prawda uważa się, że większość schodów kręconych pasuje do każdego otworu i to niezależnie, czy mówimy o otworze okrągłym, kwadratowym, czy prostokątnym, ale jednak lepiej, jeśli dokładnie zapoznamy się z opisem konkretnego modelu i sprawdzimy, do jakich otworów jest dedykowany.

Standardowa średnica gotowych schodów spiralnych wynosi od 120 do 140 centymetrów, ale to, do jakiego otworu będą pasować, często uzależnione jest nie od średnicy, a od podestu. Większość produktów nadaje się do kwadratowych otworów w suficie dzięki trójkątnemu podestowi, ale schody mogą być montowane również w okrągłych otworach stropowych.

Jak zamontować schody spiralne?

Można to zrobić samodzielnie, gdyż do każdego produktu dołączona jest szczegółowa instrukcja. Oczywiście jeśli klient nie czuje się na siłach, by samodzielnie wykonać montaż, może zamówić taką usługę. Standardowo schody wykonane są z jedenastu stopni, ale stopnie montuje się dopiero po ustawieniu słupa nośnego, który przytwierdzany jest do podłoża i do stropu. Następnie montowana jest balustrada i poszczególne słupki balustrady oraz barierka zabezpieczająca otwór w stropie.