Architektura i budownictwo to dziedziny rozwijające się niezwykle prężnie, pozwalające na powstawanie budynków funkcjonalnych, ergonomicznych, oszczędnych, a przy tym posiadających liczne walory estetyczne. Nawet jeśli dom nie jest duży, mieszkańcy, dzięki zastosowanym rozwiązaniom, mogą cieszyć się sporą przestrzenią. Jednym z rozwiązań pozwalających na zaoszczędzenie wolnej przestrzeni są schody zabiegowe.

Schody zabiegowe a inne rodzaje schodów wewnętrznych

Schody zabiegowe to rodzaj schodów wewnętrznych, stosowanych przede wszystkim w jednorodzinnych domach mieszkalnych. Schody zabiegowe mają sporą konkurencję, ponieważ w budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się wiele rodzajów schodów, począwszy od modeli najprostszych, czyli np. schodów młynarskich, poprzez potężne schody dwubiegowe ze spocznikiem, schody wachlarzowe, skończywszy na schodach kręconych. To, jakiego rodzaju schody znajdą się w danym budynku, uzależnione jest od wielu czynników. Istotna jest wielkość pomieszczenia i ilość dostępnego miejsca na schody. Istotne, czy na poddaszu będą pomieszczenia mieszkalne, intensywnie wykorzystywane w ciągu dnia, czy tylko sypialnia i przechowalnia mniej potrzebnych rzeczy. Istotne wreszcie, w jakim stylu wykonano budynek i jakie rozwiązania cenią domownicy.

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe nie są może najczęstszym wyborem inwestorów, a jednak można je spotkać w wielu domach jednorodzinnych. Dlaczego? Ponieważ dobrze sprawdzają się w mniejszych domach, a tych w ostatnich latach buduje się wiele. Schody zabiegowe są przeciwieństwem schodów prostych, które zajmują przecież sporo miejsca. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, schody jednobiegowe potrafią na długość zająć prawie całą ścianę. Schody zabiegowe zmieszczą się tymczasem na kilku metrach. Dlaczego? Ponieważ stale zmieniają swój bieg i nie wychodzą poza wyznaczony obszar. Nie skręcają jednak tak często jak schody spiralne i mimo wszystko są od nich wygodniejsze.

Schody zabiegowe to takie, które często zmieniają kierunek biegu, a ich stopnie na zakrętach mają charakterystyczny kształt trapezów lub trójkątów. Co więcej – często zdarza się tak, że wymiary każdego ze stopni na zakręcie są zupełnie inne. Wszystko po to, by zejście ze schodów było jak najłagodniejsze, a cała konstrukcja zajmowała jak najmniej miejsca. Gdybyśmy zamiast stopni trapezowych i trójkątnych zastosowali spocznik, schody przyjęłyby znacznie większe wymiary.

Drewniane schody zabiegowe – do jakich pomieszczeń?

Schody zabiegowe, podobnie jak schody młynarskie, najczęściej wykonuje się z drewna. Drugim popularnym rozwiązaniem jest konstrukcja żelbetonowa, którą następnie obkłada się trwałym drewnem dekoracyjnym. Schody drewniane albo obłożone drewnem dobrze prezentują się zarówno w pomieszczeniach o klasycznym stylu, jak i we wnętrzach nowoczesnych. Drewno bardzo lubi się z modną bielą i szarością. Poza tym jasne kolory ścian i mebli dobrze wyglądają w niewielkich pomieszczeniach, a przecież przede wszystkim do takich przeznaczone są schody zabiegowe.