Schody żelbetonowe są trwałe, wygodne i stabilne, ale jeśli stopnie nie zostaną obłożone materiałem dekoracyjnym, trudno nazwać je rozwiązaniem estetycznym. Beton jest szorstki i ma nieciekawy kolor. Co prawda w niektórych miejscach betonowe powierzchnie wyglądają interesująco, ale z pewnością nie jest to trend, który każdemu przypadnie do gustu. Zwykle dążymy do tego, by betonowe stopnie jak najszybciej zostały pokryte płytkami, drewnem lub przynajmniej chodnikiem. Wiele zależy od tego, czy chodzi o schody wewnętrzne, czy zewnętrzne oraz, w jakim stylu urządzono budynek. Jakie płytki na schody sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach?

Czym obłożyć stopnie schodów żelbetonowych?

Schody żelbetonowe mogą mieć rozmaitą konstrukcję, zaczynając od schodów prostych, poprzez schody dwubiegowe ze spocznikiem, skończywszy na schodach zabiegowych. Niekiedy wybór materiału, jakim schody zostaną obudowane, uzależniony jest właśnie od ich kształtu. Im mniej plastyczny materiał, tym lepiej, gdy schody mają prostą konstrukcję, a stopnie prostokątny kształt i jednakowe wymiary.

Chodniki i nakładki dywanowe

Schody żelbetonowe można przykryć specjalnym chodnikiem bądź dywanowymi nakładkami na schody. W praktyce takie rozwiązanie traktowane jest raczej jako etap przejściowy w okresie, gdy oczekujemy na fachowca, który obłoży schody drewnem bądź płytkami. Chodniki chodowe lata świetlności mają dawno za sobą. Kiedyś cieszyły się ogromną popularnością, ale dziś cenimy prostsze rozwiązania.

Drewno na schody

Drewno to bardzo wdzięczny materiał dekoracyjny. Nie tylko pięknie wygląda, ale też ociepla wnętrze, sprawia, że staje się przytulne. Nawet jeśli w domu nie pojawią się schody drewniane, a żelbetonowe, to wciąż można nadać im wyjątkowego charakteru, dążąc do obłożenia schodów kawałkami drewna. Tego typu prace powinien wykonać fachowiec, który skrupulatnie pokryje betonową powierzchnię, a następnie zadba o pokrycie schodów ochronno-dekoracyjnym preparatem.

Jakie płytki na schody?

Jeśli zrezygnujemy z chodników i drewna, pozostaje porycie schodów płytkami ceramicznymi bądź płytami granitowymi albo marmurem. Jeśli planujmy wykorzystać płyty kamienne, musimy pamiętać, że są dość grube i ciężkie, dlatego ich montaż nie zawsze będzie równie łatwy. Płytki kamienne są zdecydowanie łatwiejsze w montażu, a przy tym jest to opcja zdecydowanie tańsza. Ale jakie płytki na schody wybrać? Przede wszystkim powinny to być płytki o matowej powierzchni, co zminimalizuje ryzyko poślizgu i upadku z wysokości. Powinny to być również płytki o podwyższonej odporności na ścieranie. Ze schodów korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego ryzyko powstania nieestetycznych, wytartych placów jest dość spore. Aby tego uniknąć, zainwestujmy w płytki dobrej jakości.

Przy wyborze płytek na schody ważna jest również ich kolorystyka i wzornictwo. Dobrze, jeśli będą spójne ze stylistyką wnętrza, dopasowane do podłóg czy innych stałych elementów w pomieszczeniu.