Strych powinien znajdować się w każdym domu, nawet jeśli nie jest wykorzystywany zgodnie z tradycyjnym przeznaczeniem, czyli do przechowywania staroci. Nawet jeśli przestrzeń bezpośrednio pod dachem pozostaje pusta, to jednak daje możliwość podejrzenia, czy konstrukcja dachu nie ulega uszkodzeniu, pokrycie nie przecieka, a ocieplenie nie rozwarstwia się. Dlatego w jednym z pomieszczeń powinien znajdować się wyłaz strychowy, do którego będą prowadzić wygodne schody strychowe.

Jakie schody na strych?

Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z domem z poddaszem użytkowym, czy też budynkiem parterowym albo piętrowym, w którym pomieszczenia na strychu nie zostały zaadoptowane do celów mieszkalnych. Poza tym w niektórych budynkach strych jest otwarty, ogrzewany i wówczas nie ma konieczności montowania wyłazu dachowego z zamykaną klapą, w innych zaś ważne jest, by strych został odizolowany od pomieszczeń użytkowych, ponieważ powoduje uciekanie ciepła z budynku.

Schody młynarskie i schody nożycowe

W sytuacji, gdy mówimy o strychu otwartym, często wykorzystuje się proste schody młynarskie. Są to konstrukcje drewniane, dość wąskie i minimalistyczne, ale dobrze wpisujące się w stylistykę zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeń. Kolejna propozycja to schody nożycowe. Je z kolei wykonuje się z metalu, co sprawia, że nazywa się je również przeciwogniowymi. Takie schodki na strych zajmują bardzo niewiele miejsca zarówno po złożeniu, jak i rozłożeniu, gdyż składają się z małych i wąskich elementów. Zwykle przytwierdzone są bezpośrednio do ściany poniżej wyłazu strychowego.

Klasyczne drewniane schody strychowe

Trzecim i bezapelacyjnie najpopularniejszym rozwiązaniem są schody strychowe wykonane z drewna, przytwierdzone do górnej części zamykanej klapy wyłazu strychowego i składające się niczym trzyczęściowa harmonijka. Klasyczne schody strychowe mogą być pomalowane na dowolny kolor, ale spodnia część klapy często jest w kolorze białym, dzięki czemu nie wyróżnia się na tle sufitu.

Rozkładane schody strychowe a wielkość pomieszczenia

Schody rozkładane pozwalają na lepsze zagospodarowanie powierzchni poniżej wyłazu strychowego. Przez większość czasu pozostają zamknięte, zatem nie przeszkadzają podczas codziennego użytkowania pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, by w miejscu rozkładania schodów nie ustawiać mebli i sprzętów, których nie da się łatwo przesunąć.

Rozkładane schody strychowe pozwalają na oszczędność miejsca i pasują do mniejszych pomieszczeń, ale pod warunkiem, że uda się je do końca rozłożyć. Pamiętajmy, że schody nie mogą być ustawione prostopadle do podłogi, a znajdują się pod lekkim skosem. W przeciwnym razie korzystanie z nich nie byłoby ani wygodne, ani bezpieczne, zwłaszcza dla osób, które w rękach miałyby dodatkowe przedmioty do wyniesienia na strych.