Rodzaje schodów wewnętrznych
Schody wewnętrzne są nieodłącznym elementem wielokondygnacyjnego domu czy mieszkania. W zależności od tego, ile mamy miejsca, bądź jakie są nasze preferencje, w naszych czterech ścianach możemy stworzyć istne dzieła sztuki. Zanim to jednak nastąpi, musimy wiedzieć, jakie są rodzaje schodów. Przy niektórych rodzajach, konieczne jest przygotowanie odpowiedniego projektu już w trakcie budowy.
Schody jednobiegowe – proste i klasyczne
Schody jednobiegowe są jednymi z najczęściej używanych schodów. Charakteryzują się tym, że są ustawione wzdłuż ściany jednym bokiem. Ich drugi bok styka się zazwyczajz powierzchnią korytarza (bądź pomieszczenia, z którego prowadzą schody). Należą do prostych schodów, bez załomów. Na całej długości mają te same wymiary. Schody jednobiegowe należą do schodów zabierających poro miejsca, dlatego też widzimy je zazwyczaj w dużych domach. Są świetnym rozwiązaniem w domach, które mają niskie kondygnacje, sprawdzają się prowadząc np. na antresolę. Pod schodami można w ciekawy sposób wykorzystać przestrzeń za pomocą szaf, półek oraz schowków.
Schody dwubiegowe – funkcjonalne i konkretne
Schody dwubiegowe są skonstruowane w taki sposób, że posiadają dwa biegi- górny i dolny, które są połączone ze sobą spocznikiem, umieszczonym prostopadle. Ten typ schodów sprawdza się u osób, które potrzebują wchodzić po schodach powoli, z przerwami na odpoczynek. Dodatkowo, taki rodzaj schodów zajmuje nieco mniej miejsca niż schody jednobiegowe i zazwyczaj jest zamknięty w klatce schodowej, projektowanej i wykonanej w trakcie budowy. Schody dwubiegowe dzięki temu są komfortowe oraz bezpieczne zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Rodzajem schodów dwubiegowych są również schody zabiegowe, które nie należą już do schodów bezpiecznych. W ich przypadku zamiast spocznika stopnie ułożone są w kształcie klina. Przy ścianie schody zabiegowe są szersze, a im dalej od niej, tym krawędź jest węższa, co utrudnia bezpieczne postawienie stopy, co wpływa niekorzystnie na eksploatację schodów.
Schody kręcone – drobne i efektywne
W przestrzeniach, gdzie na schody mamy niezwykle mało miejsca, rozwiązaniem praktycznych, a dodatkowo i estetycznym jest wybór schodów spiralnych. Schody te układane są na planie koła, dlatego też nie zajmują wiele miejsca. Pojedyncze stopnie mają kształt klina, który jest przymocowany do słupa albo ściany otaczającej schody. Mimo niewielkiej przestrzeni, które zajmują, schody kręcone mogą mieć niezwykle ciekawe i efektywne kształty. Dzięki nim możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że schody spiralne należą do schodów dosyć stromych, dlatego też nie sprawdzą się dla wszystkich użytkowników.
Schody modułowe – lekkie i subtelne
Schody modułowe składają się z części- modułów, połączonych ze sobą wspornikami. Są one przyczepione do ścian lub do pionowych słupów. Co ciekawe, ten rodzaj schodów można kupić jako gotowy produkt i samodzielne zainstalować w swoim domu. O schodach modułowych mówi się, że mają lekką konstrukcję. Dzięki temu wnętrza, w których się znajdują wyglądają niezwykle subtelnie. To rodzaj schodów sprawdzający się we wnętrzach minimalistycznych. Do popularnej odmiany schodów modułowych zaliczyć można schody dywanowe. Coraz częściej są montowane w nowoczesnych wnętrzach, gdzie nie zawsze znaleźć można do dyspozycji wiele przestrzeni. Cechą charakterystyczną schodów dywanowych jest brak belek policzkowych, do których przytwierdza się stopnie. Patrząc na schody można odnieść wrażenie, jakby wisiały one w powietrzu.
Obecnie wybór schodów do naszych domów i mieszkań jest niezwykle zróżnicowany. W zależności od naszego budżetu, oraz przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy zdecydować się na różnorakie rodzaje schodów. Od materiałów, z jakich zostaną one wykonane oraz od naszej aranżacji zależy, czy staną się one płynną częścią mieszkania. Wiele również zależy od zapotrzebowania oraz charakteru mieszkańców, którzy ze schodów będą korzystać. Bez względu na rodzaj, schody wewnętrzne są funkcjonalnym oraz estetycznym elementem naszego domu.